Bundan 8 yıl önce piyasaya sürülen ilk Android sürümünden itibaren, hâlâ kullanmakta olduğumuz bazı özellikleri sizler için tüm ayrıntılarıyla listeledik. Süregelen birçok özellik bu zamana kadar ya kaldırıldı ya da değiştirildi. Fakat aşağıda bahsedeceğimiz özelliklerden asla vazgeçilemedi.

Android Nasıl Bir Gelişim Yaşadı?

Android 8 Oreo sürümüne geçmeye hazırlanan dünya piyasası, 2008 yılında Android 1.0 Alfa adındaki sürümünü test etmekteydi. İşletim sistemi, içerik sayısının fazlalığıyla herkesi heyecanlandırmıştı. Fakat kamu kullanımına hazır olmayan sürüm, ne yazık ki yayınlanamıyordu.

Piyasaya sürülen ilk sürüm ise Android 1.5 Cupcake oldu. Cupcake ilk ticari sürüm olmakla birlikte, Android harf düzeni ve tatlı isimlerinin oluştuğu bir yenilik de oldu.

Cupcake sürümü şu anda bize çok eski gibi gelse de, hayatımıza birçok yenilik getirdi. Şimdi sizlere, 1.5 sürümüyle hayatımıza giren ve hâlâ kullandığımız birkaç özellikten bahsedeceğiz. İşletim sisteminin temelinde yatan bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1Sanal Klavye

2009 yılından önce kullanılan fiziksel tuşların yerine, Android ile birlikte sanal klavye kullanımı geldi. Bu özellik sayesinde, şu anda ekran ve çerçeve oranında bütünlüğü zorlamaktayız.

2Widget Özelliği

Bu eklenti zaten var olan bir özellikti. Ancak bizim tanışmamızı sağlayan işletim sistemi Android oldu. Widget, tüm uygulamalara kolay erişim sağlayabilen bir özellik. Fener açma, kısa yol ile kamerayı açma, hava durumu bilgileri, mesajlara kolay erişim gibi onlarca alt bilgisi bulunuyor.

3Uygulama Ekranı

Oldukça temel ve esas bir özellik olan uygulama sayfası, ana menünün dışındaki uygulamaları bir arada tutmakla görevli. Birkaç sayfadan oluşan menüden ziyade, tek sayfada bulunan uygulamalarınıza erişmek çok daha kolay.

4Bluetooth Stereo Özelliği

Özellikle günümüzde yeni üretilen çoğu cihazda ses çıkışlarının bile olmayışı, kablosuz erişimin önemini gittikçe arttırıyor. Bir süre sonra unutulan bu özellik, şimdilerde yeni bir eklenti gibi piyasada yer alıyor. Fakat kablosuz kulaklık ile ses erişimi özelliği, Cupcake sürümü ile Android’e çoktan gelmişti.

5Otomatik Ekran Döndürme

Ekran döndürme özelliği basit gibi görünen fakat pratikte oldukça önemli bir özellik. Telefonu 90 derece döndürerek yan, dik tutarak olduğu gibi görme imkânı sunuyor. Bu şekilde hem oyunlarda, hem video izlerken, hem de birçok başka uygulamada farklı işlevlerde kullanabiliyorsunuz. Halen kullandığımız ve hatta en basit cihazda bile bulunan ekran döndürme özelliği, artık açılıp kapanabilme özelliğine sahip. Zira kullanmadığınız sürece kapatmanız, şarj düzeyinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Şu an belki de bize sıradan gözüken bu özellikler arasında en önemlisi sizce hangisiydi? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.