Google, önümüzdeki aylarda Google Asistan’ı Android Mesajlar uygulaması ile entegre edeceğini duyurdu. Eğer mesaj yazmak için bu uygulamayı kullanıyorsanız, akıllı yanıtlar kısmında Google Asistan simgesi görülecek ve eğer dokunursanız, Asistan’a bir soru sorma ve cevabı direkt olarak mesaj yazma kısmına alabilme seçeneğiniz olacak. Başlangıçta özellik sadece İngilizce ile sınırlı.Android mesajlar uygulaması

Bu demek oluyor ki Google mesajlarımızı da okuyacak, diye endişeleniyorsanız, şirket bunun öyle olmayacağını söylüyor. Google’ın serverlarına gidecek tek bilginin, mesaj yazmak için Google Asistan butonuna bastığınızda yanda çıkan mesaj olduğunu dile getiriyor. Bu mesaj da bir öneri mahiyetinde oluyor ve konuşmanızın yerel bir analiziyle oluşturuluyor. Yani, birisi bir restorana gitmek isteyip istemediğinizi sorarsa belki bir pizza emojisi önerisi, belki “evet” cevabını ve restoran araştıran bir butonu göreceksiniz.

Bir öneriye tıkladığınızda, bilgileri ve seçeneklerinizi görebileceğiniz ufak bir Asistan kartı  gelecek önünüze. Bu seçeneklerden birisi de tıkladığınız öneriyi yani örneğin bir restoran aramasını konuştuğunuz kişinin de görmesi için sohbete gönderebilme seçeneği olacak. Alıcı tarafından bu bilgi kartının nasıl göründüğü ancak uygulamaya sokulduğunda görüp bilebileceğimiz bir şey şu an için. Nasıl görünürse görünsün, karşıdaki kişinin SMS, MMS ya da RCS kullanımına bağlı olarak değişecektir.android mesajlar uygulaması

Android Mesajlar Uygulaması Allo’nun Yerini Alacak

Google, diğer bir mesajlaşma uygulaması olan Allo’yu Mart sonunda kaldıracağını duyurduğundan beri Android Mesajlar uygulamasına yeni özellikler ekliyor. Tüm bunlardan sonra Google’ın ana mesajlaşma uygulaması SMS, MMS ve RCS destekleyebilen Andorid Mesajlar uygulaması olacak.

android mesajlar uygulaması
GIF: The Verge

Bu yeni özelliklerden bazıları, web tabanlı istemci, daha iyi mesaj arama özelliği, koyu mod, kamera ve GIF gibi multimedya özelliklerine daha hızlı erişim özelliği gibi şeyleri içeriyor.

Kullanıcıların birbirine tıpkı WhatsApp gibi görüntü, video ve emoji atabilmesini sağlayan RCS hakkında ise yeni bir haber yok. Google, RCS’in şu an için 24 ülkede kullanılabilir olacağını ve aynı zamanda kullandığınız sisteme, karşınızdakinin kullandığı sisteme, kullandığınız cihaza ve kullandığınız Android Mesajları veya Samsung Mesajlar uygulamaları gibi RCS destekleyen uygulamalara göre de değişim gösterebileceği söylüyor. RCS uçtan uca şifrelemeyi desteklemiyor, dolayısıyla türlü tehlikelerle karşı karşıya olabilirsiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.