Akıllı telefonlar özelliklerinin giderek gelişmesine bağlı olarak, gün içi kullanımda vazgeçilmez hayatsal parçalar arasında yer almaktadır. Bu kadar önemli hale gelen telefonların virüslere karşı korunmasında zararlı yazılımlara karşı kullanabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır Gün içi yapılacak işlerin planlanmasından, araştırılması gereken şeylere kadar pek çok konuda akıllı telefonlardan yardım alınmaktadır. Ayrıca akıllı telefonlarda kullanılan birçok uygulama, gerek internet alışverişi yapmak gerekse bilgi sağlama konusunda fayda sağlamaktadır. Tabii zamanla akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların fazlalığı ya da yapılan işlemlerin ve girilen internet sitelerinin yaratabileceği sıkıntılara bağlı olarak problemler oluşabilmektedir. Özellikle de girilen belirli internet sitelerinden virüs bulaşabilme imkanı bulunmaktadır. Bu durum telefonda ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bu sıkıntıları yaşamamak için işletim sistemine bağlı olarak değişen yüklenebilecek uygulamalar bulunmaktadır. Piyasada bulunan akıllı telefonlar genel olarak Android ve İOS işletim sistemine sahip olarak çıkarılmaktadır. Bu işletim sistemlerinin desteklediği telefon belleğini temizleyecek ve virüslere karşı koruyabilecek uygulamaları yüklemek, yapılabilecek işlemler sonrası sıkıntı yaşamama konusunda faydalı olmaktadır. Android işletim sistemine sahip telefonların daha fazla virüse ve zararlı yazılımlara maruz kalabileceği düşünülse de, iOS işletim sistemine sahip cihazlarda hiç azımsanmayacak oranlarda virüs ve zararlı yazılımlara maruz kalmaktadır.

360 Mobile Security Uygulaması

Akıllı telefonlarda tercih edilebilecek en iyi antivirüs uygulamaları arasında bulunmaktadır. Uygulama akıllı telefonlarda zararlı yazılımlardan dolayı oluşabilecek virüs sıkıntılarını engelleme konusunda yarar sağlamaktadır. Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılmaktadır. Kullanıcılar ücretsiz olarak uygulamadan faydalanabilmektedir. En önemli özelliklerinden biriside telefon arka planında çalışır durumda bulunan gereksiz uygulamaları kapatarak telefon pil ömrünü uzatmaktadır.

360 Security Antivirüs Uygulaması

iOS işletim sistemine sahip telefonlarda en fazla tercih edilen antivirüs uygulamaları arasında yer almakta ve ücretsiz olarak uygulamadan faydalanılabilmektedir. Uygulama sürekli olarak güncellenmekte ve şu anki durumuyla da telefonda meydana gelecek virüs problemli sıkıntılarda, çözüm bulunmasını kolaylaştırmaktadır.

Dr. Web Antivirüs Light Uygulaması

Bu uygulama android akıllı telefonlar yanısıra android tabletlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Dr. Web antivirüs light uygulaması, akıllı telefon ve tabletlerdeki virüsleri temizlerken bu işlemi az seviyede pil harcayarak gerçekleştirmektedir. Antivirüs uygulaması virüsleri temizlerken farklı sistem taramaları yaparak işlem yapmaktadır. Telefon ve tabletlerde sıkıntı yaratan tehlikeli yazılımların sürekli değişerek farklı şekilde sıkıntı yaratmasına bağlı olarak, uygulamada bu sorunları çözebilecek şekilde sürekli olarak geliştirilmektedir. Uygulama android akıllı telefon ve tabletlerde tüm sistem taraması yapmasının yanı sıra belirlenen dosyalar üzerinden de virüs taraması yapabilmektedir.

Norton Mobile Security Uygulaması

Norton Mobile Security uygulaması iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilmektedir. Bu uygulamanın ayrıca android akıllı telefonlarda kullanılabilecek versiyonu da bulunmaktadır. Uygulama ayrıca kullanıcılarına telefonların kaybolma ya da çalınma durumlarında, uzaktan sms aracılığıyla kilitlenebilme imkanı sunmaktadır. Diğer virüs temizleme uygulamalarına nazaran bu özellik oldukça dikkat çekmektedir. Zararlı yazılımlardan dolayı zamanla telefonlarda oluşan yavaşlama durumlarında da etkili olmaktadır. Norton Mobile Security uygulaması sayesinde, telefonlarda bulunan zararlı yazılımların verebileceği zararlar ve telefonun yavaşlaması durumları engellenmekte, ayrıca virüs bulunduran uygulamaların temizleme çalışmaları da yapılmaktadır.

AVG Antivirüs Uygulaması

Bilgisayar kullanıcılarının aşina olduğu ve daha önceleri bilgisayarlarda kullanılan AVG antivirüs uygulaması, şimdilerde telefonlarda da kullanılabilecek uygulaması ile hizmet vermektedir. Virüs taraması konusunda kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılayan ve tam zamanlı taramalar yapabilen uygulamalar arasında bulunmaktadır. Telefona indirilen tüm dosyaları hızlıca tarayarak virüs konusunda önlem almak konusunda kısa sürede fayda sağlamaktadır. AVG antivirüs uygulamasının kullanıcılara sunulan son özellikleri arasında arama ve sms engelleyebilme özelliği bulunmaktadır. Akıllı telefon kullanıcıları tarafından en fazla tercih edilen ve indirilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Ayrıca Android akıllı telefonlarda kullanım özelliği bulunmaktadır.

Trend Micro Mobile Security Uygulaması

iOS cihazlarda kullanım için tasarlanmış olan uygulama sanal hayatta çokça karşılaşılabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır. Uygulamanın diğerleri ile arasındaki en önemli farklılık olarak orijinal olmayan sahte içerikli siteleri engelleme özelliği gelmektedir. Uygulama sanal ortamda işlem yaparken iz bırakma olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Sosyal ortamlarda gizliliğe önem verenlerin faydalanabileceği özelliklere sahip uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Avast Mobile Security ve Antivirüs Uygulaması

Uygulama şuan ki güncellenen durumu ile android işletim sistemli cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Avast Mobile Security ve antivirüs uygulaması cihazlarda bulunan virüsleri temizlerken oldukça farklı yöntemler kullanarak, temizlenmesi zor olan virüslerin halledilebilmesine olanak sağlamaktadır. Casus telefon yazılımları konusunda da oldukça etkili olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Avira Mobile Security Uygulaması

Avira Mobile Security uygulaması iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilecek uygulamalar arasında yer almaktadır. iOS işletim sistemine sahip cihazlarda uygulama olarak ücretsiz hizmet vermesi sayesinde kullanıcılar tarafından daha fazla indirilmektedir. Uygulamanın kullanıcılara sağladığı özellikler arasında, cihazlarda yapılan işlemleri sürekli tarama ve kaybedilen cihazları bulabilmeyi kolaylaştıracak özellikleri içinde barındırma gibi seçenekler bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından uygulamanın farklı bir versiyonu kullanılarak, cihazlar içerisindeki bilgilerin yedeklemesi de yapılabilmektedir. Avira Secure Backup sayesinde cihazlarda yedekleme işlemleri halledilip istenilen zamanda gerekli bilgilere ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Bitdefender Mobile Security ve Antivirüs Uygulaması

Uygulama android cihazlarda oluşabilecek virüs tehlikesine karşı siber güvenlik vaadini yerine getirebilecek özellikleri barındırmaktadır. Android cihazlarda virüslere karşı koruma sağlamasının yanısıra, günümüz koşullarında cihazlara yüklenen kişisel verilerin korunması açısından da güvenlik sağlamaktadır. Özellikle internet alışverişini sık yapan cihaz kullanıcılarının kişisel bilgileri ve kart bilgilerinin korunabilmesi açısından faydalı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerine bağlı olarak android cihazlarında tercih edilen güvenlik uygulamalarında ilk sıralarda yer almaktadır. Uygulamanın kullanımı belirli süre ücretsiz olarak sunulmaktadır.