Android sürümleri sıralaması açıklandı ve Google bir hayal kırıklığına uğradı desek yeridir. Google’ın geliştirmiş olduğu Android sistemi pek çok markanın akıllı cihazlarında kullandığı sistem. Periyodik olarak Android sistemleri güncelleniyor ve her yıl bir öncekinin üstünde bir sürüme geçiliyor.

Google ise kendi sisteminde tuttuğu Android sürümlerinin kullanım oranlarına ilişkin listeyi her ay yayınlıyor. Özellikle son aylarda Android 8.0 Oreo sürümünden beklediği dönüşü alamayan Google, eylül ayı verilerine bakıldığından en son sürüm olan Android 9.0 sürümü yönünden de hüsrana uğramış gibi duruyor.

Android sürümleri

Android Sürümleri Oranları

Liste yayınlandığında Google başta olmak üzere pek çok kişi ufak çaplı bir şok yaşadı; Google’ın son Android sürümü olan Android 9.0 güncellemesi kullanım oranı %0.3’ün altında kaldığından listeye giremedi! Google’ı endişelendiren bu sonuç bir değişim rüzgarının da habercisi gibi duruyor.

Sıralama ilk sürümlerden olan Android 2.3 Gingerbread ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich %0.3’lük kullanım oranına sahipken; Android 4.3 Jelly Bean %3.2, Android 4.4 KitKat %7.8, Android 5.0 Lollipop %18.3, Android 6.0 Marshmallow %21.6, Android 7.0 Nougat %29.3 ve Android 8.0 Oreo ise %19.2 kullanım oranıyla sıralamadaki yerini alıyor.

Geçtiğimiz aylarda kullanım oranı düşük olan Android 8.0 Oreo bu ay %19.2 kullanım oranıyla Google’ın yüzünü güldürse de Android 9.0’un eylül ayı sıralamasında olmaması endişe verici.

Android sürümleri

Son Sürümlerde Neden Düşük Oran Çıkıyor?

Android işletim sistemini kullanan pek çok marka, eski modellerine ve hatta yeni modellerine dahi son güncellemeleri vermekte gecikiyor. Eski modellere yeni güncelleme gelmesi aylar bile alabiliyor. Markaların son sürümleri her modele vermemesi ve yaşanan gecikme kullanım sıralamasında şaşırtıcı sonuçlara neden oluyor. Birkaç ay sonra Android 9.0’un da kullanım sıralamasında kendisine sağlam bir yer edineceği kanaatindeyiz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.