Son zamanlar sıkça artan zararlı uygulamalar telefonumuza zarar verip bilgilerimizin çalınması dahilinde büyük bir güvenlik açığı doğruyor. Bu makalemizde de telefonunuzu daha iyi nasıl korursunuz bunları sizlerle paylaşacağız.

1-) CM Security

Tavsiye edeceğimiz ilk güvenlik uygulamalarından birisi CM Security olacaktır. Bu program telefonunuzu temel düzeyde korumakla kalmayıp virüsler ve trojenleri de engelliyor. İstediğiniz uygulamalara şifre koyma şansı veriyor galerinizi fotoğraflarınızı gizleyip virüslere karşı CM Security sayesinde korunabilirsiniz. Bunların dışında uygulama asayesinde sd kartlarınızı dahi taratabilirsiniz.

2-) Avast Mobile Security

Avast Mobile Securtiy uygulamasını play store dan indirip android zararlı uygulamalar a karşı korunabilirsiniz. Program her türlü virüs zararlı yazılıma karşı güvenliğinizi sağlamakla birlikte bağlı olduğunuz güvenlik ağları WiFi tarıyor ve güvenliğini denetliyor. Yazılımlar kadar da WiFi ağları gerçekten de çok tehlikeli olabiliyor. Bunlarla birlikte uygulamaya numara engellemenin de eklendiğini eklemeden geçmeyelim.

3-) NoRoot Firewall

NoRoot Firewall diğer güvenlik uygulamalarına karşın en iyilerinden denebilir. Eğer root edilmiş bir cihazınız varsa bu uygulama root edilmiş cihazlar için eksikliklerinizi giderebiliyor. Telefonunuzdaki uygulamalardan root yetkisine ihtiyacı olanlar olabiliyor. Bu uygulamalar arka planda neler yapıyor merak ediyorsunuzdur. Bu kısımdaki görev NoRoot Firewal yardımcı oluyor. Root sayesinde kişisel bilgilerinizi arka planda çalışmakta olan uygulamalardan koruyor. Bir uygulama erişim istiyorsa hangi uygulama neye erişmek istiyor kontrol edebilirisiniz.

4-) Kaspersky Internet Security

Avast ta olduğu gibi kendisini önceden masaüstünde kullanıp şimdide android için güvenlik uygulaması geliştiren bir şirkettir. Kaspersky Internet Security Google play store da bu isimle android güvenlik uygulamaları biri olan bu programı indirebilirsiniz. Ayrıca cihazınızı kaybetme gibi bir durumda gps ile Anti-Theft özelliği sayesinde buluabilirsiniz.

5-) Malwarebytes Anti-Malware

Solucan gibi virüslere karşı en çok tercih edilen uygulamalardan birisi olarak gözde haline gelmiştir. Bu uygulama telefonunuzdaki uygulamaları kontrol ederek güvenliğinizi sağlıyor. Bir uygulama sizin verilerinizi veya kişisel bilgilerinize erişmek istediği anda onu tespit edip durudurabilirsiniz. Eğer sd kartınız var ise sd kartı tarayabilme özelliğide mevcuttur.

6-) Avira Antivirus Security

Bu uygulamayı android için geliştirilmiş olup oldukça iyi bir performans sunuyor Avira şirketi. Bize sunulan Avira Antivirüs telefonumuzu virüslere karşı korumak dışında önemli bilgilerimizin de korunmasında önemli rol alıyor. Ücretsiz bir şekilde indirip kurabildiğimiz bu anti virüs ün birde Premium versiyonu mevcuttur. Premium desteğinde ise ücretsiz e göre daha fazla güncelleme almakta ve tarayıcı güvenliği sağlamaktadır.

7-) AVL

Bu uygulamayla birlikte APK, DİE, sisx, XAp gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem almak için birebir. Kötü amaçlı yazılımları tespit edip telefonunuzdan uzak tutabilirsiniz. Telefonunuzda yüklü olan uygulamaları tarayan AVL ve bu işi arka planda yaparak gizli uygulamaları dahi taramakla birlikte ücretsiz anti virüsler arasında gözde haline gelmektedir.

 

Bu makalemizde size telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl koruyabileceğinizi anlattık. Eğer telefonunuzda hayla böyle bir program yoksa yukarıda anlattığımız programlardan size uygun olanı seçerek kolayca telefonunuza indirip güvenli kullanımın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca arka planda gereksizce çalışıp şarjınızı hızlıca bitmesine neden olan programları kapatıp telefonunuzu daha uzun ve akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.