Antalyakart Mobil, Antalya’nın tüm ulaşım ağlarının tek bir uygulamada toplanmış hali. Bu uygulama sayesinde otobüslerin ve tramvayların geliş-gidiş süreleri, geçtiği duraklar, rotaları ve daha bir çok şey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ulaşım ve Kentkart’ın ortaklı yürüttüğü ulaşım sisteminin uygulaması Antalyakart Mobil’in özelliklerini sizler için inceledik.

Antalyakart Mobil Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya girip kartınızı tanımladığınızda ana sayfada karşınıza kartınızda ne kadar para kaldığı, son yüklemeyi ne zaman yaptığınız ve ne kadar yaptığınız gözüküyor. Dilerseniz yine bu ana sayfadan kart, otobüs hattı, durak ve konum araması yapabiliyorsunuz.

Aynı şekilde ana sayfadan yükleme yapabilir, otobüs hatlarını ayrıntılı görebilir, gideceğiniz yere otobüs rehberli bir harita çıkarabilirsiniz. Sol üst köşedeki üç çizgiye tıkladığınızda ise profiliniz, kartlarınız ve favorilerilerinizi görebileceğiniz bir sekme açılıyor.

Sağ kısımdaki profil simgesine tıkladığınızda ise profil bilgileriniz açılıyor, telefon numaranızdan kredi kartı bilgilerinize kadar ekleyebiliyorsunuz.

Telefonunuzu Antalyakart’a Dönüştürün’e tıklarsanız, NFC destekli telefonunuzu Antalyakart gibi kullanabiliyorsunuz. Sanal Antalyakart’ınıza yükleme yaptıktan sonra telefonunuzu cihaza okutarak ödeme yapabilirsiniz. Ana sayfada bulunan ilgili kısmda ücretlendirme ve yükleme gibi sorulara daha ayrıntılı cevaplar bulabiliyorsunuz.

Online Yükleme ekranınıza geldiğinizde, yine konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabildiğiniz gibi telefonunuzdan Antalyakart’ınıza yükleme de yapabiliyorsunuz. Yükleme Yapın butonuna tıkladığınızda hem yakın bayiileri görebildiğiniz hem de kredi veya banka kartınızdan yükleme yapabildiğiniz bir ekran çıkıyor.

Eğer karttan yükleme yapmak isterseniz önce Antalyakart’ınızın numarasını giriyorsunuz, daha sonra Sorgula butonuyla bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Yeni gelen ekranda hala bayiileri görebilirken; sorguladığınız kartın güncel bakiyesiyle birlikte son yükleme, son kullanım, geçerlilik tarihi gibi bilgiler de çıkıyor karşınıza.

Aynı zamanda Kart Dökümü kısmıyla da harcamalarınızı ve yüklemelerinizi saat, gün ve miktar olarak daha ayrıntılı görebiliyorsunuz. Online Yükleme Yap derseniz, yükleyeceğiniz miktarı seçmek zorundasınız. Telefondan en az 10, en çok da 30 TL yükleyebiliyorsunuz. Miktarı seçtikten sonra Onayla diyerek ödeme şeklinizi seçme ekranına geçiyorsunuz.

Burada çeşitli imkanlar var; kredi/bankamatik, PayPal, BKM Express ve MasterPass. Belirtelim; kredi/bankamatik kartı dışındaki ödeme biçimleri maalesef şu an kullanılmıyor.

Antalyakart İşlemleri menüsü, Online Yükleme Yapın menüsüyle birebir aynı olduğu için anlatma gereği duymuyor hatta neden ikisi bir arada diye hayret ediyorum.

Kaybolmak Yok!

Yolcu Bilgilendirme sekmesinden otobüs hatlarını, duraklarını ve belirli konumları arayabiliyorsunuz. Numarasını bilmediğiniz bir durağı harita üzerinden bularak üzerine tıkladığınızda o duraktan hangi otobüs geçiyor, kaç dakikası var, kaç durak sonra gelecek, başka hangi otobüsler o duraktan geçiyor görebiliyorsunuz.

Durak aradığınız gibi binmek istediğiniz otobüs hattının adını yazdığınızda, otobüsün hangi duraklardan geçtiğini ve o an gezen otobüsün tam olarak nerede olduğunu da görebiliyorsunuz.

Nasıl Giderim sekmesinden de bulunduğunuz konumdan ya da belirlediğiniz bir konumdan, diğer bir konuma nasıl gideceğinizi gösteriyor. Hem harita üzerinden görüp hem de hangi otobüslerin bu konumlara gittiğini öğrenebiliyorsunuz.

Hiç bilmediğiniz bir yerden binecekseniz veya bilmediğiniz bir yerde inecekseniz artık korkmanıza gerek yok çünkü Antalyakart Mobil uygulamasıyla takip etmek ve bulmak çok kolay bence.

Siz de Antalya’nın toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyor fakat, hangi araç nereye gidiyor bilmek istiyor, kartınıza bayii veya kiosklar olmadan para yüklemek istiyorsanız, Antalyakart Mobil ulaşım uygulamasını Google Play Store ve Apple App Store’dan indirebileceğiniz gibi aşağıdaki linklerden de indirebilirsiniz.

‎antalyakart
‎antalyakart
Developer: ANTALYA ULASIM
Price: Free
Antalyakart Mobil
Antalyakart Mobil
Price: Free