App Store için kampanya başlatıldı ve uygulama mağazasının düzeltilmesi istendi. Peki uygulama geliştiriciler neden böyle bir şey istedi? Detaylar haberimizde…

App Store için Kampanya

App Store için Kampanya Düzenlendi

Geliştiriciler, Apple’ın App Store’u düzeltmesi için ilginç bir kampanyaya imza attı. Aslında Apple, iOS’un uygulama mağazası App Store’un başarılarını kutlamaya alışık. Elde edilen veriler ve raporlar da bunu kanıtlıyor. Ancak geliştiriciler, Apple yöneticileri gibi düşünmüyor.

Geliştiricilere göre App Store iyi bir ortam sunmuyor. The Developers Union ismi verilen yeni bir geliştirici grup, App Store hakkındaki şikayetlerini dile getirmek için bir web sitesi hazırladı.

App Store için Kampanya

App Store Kullanıcılar için Geliştirilmeli

The Developers Union grubu, App Store’un yalnızca geliştiriciler için değil, aynı zamanda kullanıcılar için de iyileştirilmesi gerektiğini savunuyor. Kampanyaya destek veren uygulama geliştiricilerin sayısı şimdiden 364’e ulaştı. Bununla birlikte 315 bireysel kullanıcı da kampanyaya destek verdi. Grubun hedefi ise WWDC’ye kadar yirmi bin destekçi toplamayı başarmak.

Grup aynı zamanda Apple’a açık bir mektup hazırladı. Bu mektupta Temmuz 2019’a kadar ücretsiz deneme özelliğinin uygulama mağazasına getirilmesi isteniyor. Bu tarihin seçilmesinin önemli bir nedeni de var. Bu tarih App Store’un onuncu yıl dönümü.

Peki grubun ücretsiz deneme özelliğini istemesinin altında nasıl nedenler yatıyor? Bu sorunun cevabını da kampanyayı düzenleyen gruptan öğrenelim.

Grubun hazırladığı açık mektupta şu ifadelere yer verildi: “Ücretsiz denemeler, önemli bir değişim yaratmak için gereken ivmeyi başlatmak ve ilgi toplamak için harika bir özelliktir. Denemeler, geliştiricilerin kullanıcılarına kendi çalışmalarını göstermelerine ve değer oluşturmasına olanak tanır. iOS’tan önce, Mac geliştiricileri yoğun bir şekilde ücretsiz denemelere güveniyordu ve harika bir yazılım geliştirirken para da kazanıyorlardı.”

Daha Makul Bir Gelir Payı

Açık mektupta bahsedilen taleplerden biri de hiç şüphesiz daha makul bir gelir payı ile alakalı. Geliştiriciler, eğer ücretsiz deneme özelliğinin kabulünü sağlayabilirse, bir sonraki adım da geliştiricilere verilen payın artırılması olacak.

Apple’ın uygulama indirme ve uygulama içi satın almalardaki payı %30. Microsoft ise sadece %5 gelir payı alıyor ve bu aşamada geliştiricilerin daha fazla kazanması için radikal adımlar atıyor. Bu gibi gelişmeler de geliştiricileri App Store konusunda harekete geçirdi.

Bakalım Apple’ın bu kampanyaya tepkisi ne olacak…

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.