Türk Telekom Google ve Facebook‘a reklam vermeme kararı aldı. Son günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında yaşanan kriz, şirket politikalarını da etkilemeye başladı.

Türk Telekom Google ve Facebook

Türk Telekom Google ve Facebook’a Tepkili

Son günlerde ABD ve Türkiye arasında yaşanan kriz, döviz kurunu etkiledi. Döviz kurunun rekor artışının ardından sosyal medyada “ABD şirketlerine reklam verme” kampanyası başlatıldı ve kampanya kısa sürede trend topic oldu.

Bu kampanyaya pek çok bireysel kullanıcı destek olurken dikkat çeken açıklama Türk Telekom’dan geldi. Türk Telekom, kampanyaya destek verdiğini açıkladı ve başta Google olmak üzere Facebook, Twitter, Instagram, Fox TV gibi Amerikan şirketlerine reklam vermeyeceklerini açıkladı.

Söz konusu açıklama Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş’ten geldi. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Ateş, “Türk Telekom ailesi olarak biz de #ABDyeReklamVerme kampanyasına dahil oluyor, devletimizin ve milletimizin yanında yer alıyoruz. Konu ile alakalı gerekli talimatlar ajanslarımıza verilmiştir” açıklaması ile kampanyaya olan desteğini duyurdu.

Türk Telekom Google ve Facebook

 

Yerli Şirketler Protesto Ediyor

Bilindiği gibi yerli şirketler de Google, Facebook ve Twitter gibi Amerikalı firmalar için oldukça yüksek meblağlarda reklam bütçesi ayırıyor. Bu kampanya ile söz konusu reklam bütçelerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Kampanyaya desteğini açıklayan yerli şirketlerden en dikkat çekici olan Türk Telekom oldu. Diğer yerli şirketlerin kampanyaya destek verip vermeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Kullanıcılar aynı başlıkta yerli şirketlerin listelerini de yayınlayarak kampanyaya destek verdi ve yerli firmaların tercih edilmesini talep etti.

Krizin ardından söz konusu kampanyanın ne kadar etki yaratacağı ise cevabı merakla beklenen sorular arasında yer alıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.