App Store kuralları güvenlik için sessiz sedasız değiştirildi. Son dönemde kullanıcı verilerinin satılması ile gündeme gelen teknoloji devleri bir bir radikal değişikliklere imza atıyor.

App Store Kuralları Güvenlik

App Store Kuralları Güvenlik Nedeniyle Düzenlendi

App Store son günlerde kullanıcı verilerinin satıldığı iddiası ile gündeme geldi. İddiayı ortaya atan Bloomberg’in bazı geliştiricileri oldu. Apple bu iddianın ardından hemen harekete geçti. Ve bu riski önlemek adınla App Store’un kurallarını değiştirdi.

Apple bu değişikliklerle verilerini geliştiricilerden en iyi şekilde korumayı hedefliyor. Geliştiriciler kullanıcılardan kişi listelerine erişim için izin istemeyi sürdürecek. Ancak yeni kurallar geliştiricilerin veri tabanı oluşturmak için bilgileri üçüncü taraflara satması konusunda çok sert kararlar aldı ve bu durumu yasakladı.

Ancak bu noktada kullanıcılara da büyük sorumluluk düşüyor. Verilerin çalınmaması için uygulama izin ve şartları iyi bilinmeli. Kurallar ne kadar sert olsa da geliştiricilerin eriştikleri verileri hangi amaçlar için kullanacaklarını denetleyemiyor.

App Store Kuralları Güvenlik

Ayrıntılara Dikkat!

Eğer uygulama verileri ne amaçla kullanacağını size ayrıntılı şekilde açıkladıysa ve ekstra onayınızı aldıysa bilgilerinizi istediği şekilde kullanabilir. Bu nedenle şartları çok dikkatli okumanız gerekiyor.

Facebook veri skandalları ile gündeme geldi. Kişisel verilerin güvenliği de bu skandalın ardından daha çok tartışılır oldu. App Store ilkeleri her ne kadar güvenliği sağlamayı amaçlasa da olay kullanıcıların dikkatinde bitiyor.

Elbette yeni kurallar eskiden elde edilen verilerin güvenliği ile ilgili bir anlam ifade etmiyor. Kullanıcılar açısından olumlu olarak değerlendirilen ancak yeterli kabul edilmeyen yeni kurallar ne kadar başarılı olacak göreceğiz. Ancak yine de kullanıcılar geliştiricilerin talep ettiği bilgilere izin verirken ayrıntılı bir şekilde ne istendiğini okumalı. Bu sayede olası veri sızıntılarının önüne geçmeyi başarabilir, bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.