WhatsApp yedekleme konusunda iOS kullanıcıları için değilse de Android kullanıcıları için 12 Kasım itibariyle yeni bir dönem başlıyor.

WhatsApp’ı satın alan Facebook şimdiye kadar birtakım değişikliklerin adımını atmıştı. Şimdi ise Google ile işbirliği içerisine giren Facebook, WhatsApp sohbet ve medya içeriklerinin Google Drive kotasından düşmemesi yönünde anlaşma yaptı.

Ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Android kullanıcılarının Google Drive’da yedeklediği mesajlar silinecek. Peki WhatsApp yedekleme özelliği yeni dönemde nasıl olacak? Neler getirecek?

WhatsApp yedekleme

WhatsApp Yedekleme İçerikleri Ne Olacak?

Android kullanıcıları WhatsApp mesajlarını Google Drive’da yedekleyerek koruyor; ancak bu yedekleme kotada yer kaplıyordu. Facebook ile Google arasında yapılan anlaşma ile artık WhatsApp medya ve mesaj içerikleri Google Drive kotasında yer kaplamayacak.

Ancak Android kullanıcılarının bu anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bir yıldan uzun süredir otomatik olarak depolanan ve kullanıcılar tarafından güncellenmeyen mesajlar silinecek.

Ayrıca siber güvenlik uzmanlarının da önemle belirttiği üzere WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliği yalnızca WhatsApp’ta mevcut konuşmalar için geçerliyken mesaj ve medyaların Google Drive’da yedeklenmesi ile birlikte bu özellik ortadan kalkacak.

WhatsApp yedekleme

Yedeklenen Mesajların Silinmesi Nasıl Engellenir?

Google ile Facebook arasındaki sözleşme 12 Kasım’da yürürlüğe girecek. Bu tarih itibariyle uzun zamandır Google Drive’a yedekleme yapmayan ve WhatsApp’ta otomatik yedekleme yapmayanların bir yıldan eski olan ve otomatik saklanan mesaj ve medya içerikleri silinecek.

Verilerinizin silinmesini istemiyorsanız 12 Kasım tarihinden önce mutlaka verilerinizi “manuel” olarak yedeklemelisiniz. Aksi halde 12 Kasım’dan sonra eski WhatsApp medya ve mesaj içeriklerinizi kaybedebilirsiniz.

Alternatif olarak WhatsApp verilerinizi telefon belleğine yedeklemeniz de mümkün. Böylece telefon değişikliklerinde yedeklerinizi kolayca yeni telefona aktarabilir, bilgisayar veya depolama aygıtlarına kaydederek uzun süre saklama imkanı bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.