Uygulama mağazası diyince akla gelen ilk mağazalardan biri şüphesiz App Store. Bu nedenle Apple, tüm dünyada oldukça yaygın kullanılan uygulama mağazasını geliştirmeye devam ediyor. App Store’daki uygulamalar için şimdi yeni bir özellik devreye giriyor. Artık yeni uygulamalar, piyasaya çıkış tarihlerinden üç ay önce, App Store’da görülebilecek. Böyle olunca bu uygulamaları almak isteyen kullanıcılar, ön kayıt yaptırabilecek ve otomatik olarak uygulamaları indirebilecek.

Apple firması, iOS işletim sistemi ile oldukça gelişmiş bir ekosistem kurmaya çalışıyor. Öyle ki bu ekosistem, akıllı telefonları, tabletleri ve televizyonları bir araya getiriyor ve kullanıcılar, bundan son derece memnun. Apple’ın App Store’a getirdiği bu yeni özelliğin iOS, macOS ve tvOS uygulamalarında kullanılabilir olması bekleniyor.

Bugüne dek iOS işletim sistemi için yeni uygulamalar tasarlayan ve bu konuda oldukça büyük çabalar gösteren geliştirici firmalar için bir sıkıntı söz konusuydu. Uygulamaların online mağazada satışa çıktığı veya ücretsiz sunulduğu ilk haftalarda, firmaların beklentileri karşılanamıyordu. App Store’a gelen bu yeni özellik ile uygulama sahipleri ve geliştiriciler için önemli bir fırsat doğmuş oluyor.

Uygulamalar Yayınlanmadan Önce Ön Tanıtımda Yer Alacak

Bütün uygulama geliştiren firmalar, bu iş için ciddi bir bütçe ayırıyor. Uygulamanın önceden tanıtımının yapılması ve piyasaya sunulduğu anda ilgi çekmesi ve talep oluşması da bu bütçeye bağlı. İşte Apple firmasının burada yapmaya çalıştığı şey, App Store’da yayınlanacak bir uygulamanın, yayınlanma tarihinden üç ay önce vitrine çıkmasını sağlamak.

Bu oldukça büyük bir yenilik, çünkü kullanıcılar yakında yayınlanacak ücretli veya ücretsiz bir uygulamayı üç ay önceden görecekler, ilgilenecekler ve isterlerse ön kayıt yaptırabilecekler. Tasarımcı firma, uygulamayı App Store’a koyduğu anda ise kullanıcılar, otomatik olarak bu uygulamaya sahip olabilecek.

Bu arada ücretli uygulamalarda ön talep ile uygulamanın yayınlandığı tarih arasında bir fiyat değişimi olursa, kullanıcılar fiyat farkından etkilenmeyecekler.

Google, Android işletim sistemi için buna benzer bir uygulamayı zaten bir süredir uyguluyor. Ancak Apple burada da farkını ortaya koyuyor, çünkü Google’ın sunduğu hizmette ücret ödeme ve otomatik uygulama indirme özellikleri yoktu. Kısacası bu yeni özellik, bir yandan uygulama geliştiren firmaların bir yandan da alışveriş yapan kullanıcıların işine yarayacak gibi gözüküyor.

Ön sipariş konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce App Store, bu yolla uygulamaların daha kısa zamanda beklediği ilgiyi yakalamasını sağlayabilir mi?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.