Türkiye’nin ilk yerli ARKit (Augmented Reality) oyunu olan VR Game Math, 22 Ekim 2017’de ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Oyun, Hacettepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği mezunu Türker Bilge Güney tarafından geliştirildi.

2014 yılından beri Android için mobil uygulamalar yapan Güney’in ilk ARKit uygulaması olan ve bir simülasyon oyunu olan VR Game Math, çocuklara matematiği ve sayıları sevdiriyor. VR Game Math, aynı zamanda yetişkinlerde bilişsel yeteneklerin gelişmesine katkı sağlayan eğlenceli bir zihinsel aktiviteye dönüşüyor.

Apple’ın artırılmış gerçeklik teknolojisi, sanal nesneleri gerçek hayatla harmanlıyor. ARKit uygulamalarında kamerayla kaydedilen fiziksel nesneler, üç boyutlu sanal nesnelerin tasarımlarıyla birleştiriliyor ve böylece kullanıcıların, mobil uygulamalarda daha gerçekçi bir deneyim yaşamaları sağlanıyor. Kullanıcılar, bu nesneleri farklı açılardan yönlendirebiliyor ve nesnelerle etkileşimde de bulunabiliyorlar.

AR teknolojisi kullanılarak geliştirilen eğitimsel uygulamaların oldukça az olduğu günümüzde Türker Bilge Güney, bu alanda bir ilki gerçekleştirdi. AR’yi geleceğin mobil teknolojisi olarak gören Güney, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle eğitime oldukça fayda sağlayacak uygulamalara ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gösterdi.

VR Game Math, Matematiğinizi Geliştirmenize Yardımcı Oluyor

Matematiksel işlemleri hızlı yapabilme becerinizi eğlenceli bir şekilde geliştirmenizi sağlayan VR Game Math ile alışık olmadığınız yepyeni bir oyun deneyimi yaşayacaksınız. Kullanıcılara sanal bir gerçeklik deneyimi sunan VR Game Math oyununda, matematik işlemlerini çözerek sayıları toplamanız gerekiyor.

Matematik işlemlerini çözdükten sonra ise çıkan sonucu ekran üzerinde yakalamalısınız. Ancak sayıları toplamak söylenildiği kadar kolay değil. Ekranda sürekli değişen şekiller arasında istenilen sayıyı bulmanız gerekiyor. Bu şekiller ve değişen görüntüler, sayıları yakalamayı zorlaştırıyor.

Oyunda gerçek dünyada dolaşarak belirli bir süre içinde sayıları toplamalısınız. Oyunda seviye yükseldikçe verilen süre de kısalıyor.

Oyun sürecince sayıları bulmanıza üç farklı bonus topu yardımcı oluyor. Kırmızı bonus topu, hedefi anında yok etmenizi sağlıyor. Mavi bonus topları, ekrandaki sayıların 5 saniye boyunca sabit kalmasını sağlıyor. Yeşil bonus topları ise oyunda size ekstra süre kazandırıyor. iOS 11.0 ve daha üst sürümlerle uyumlu olan oyun, Türkçe ve İngilizce dâhil toplam 8 dilde oynanabiliyor. Oyunun boyutu ise sadece 23.3 MB.

İlk çıktığı günden bu yana 3.000’den fazla sayfa görüntülemesine ulaşan uygulama, Avrupa’da yoğun ilgi gördü. İki haftalık kısa bir zaman içinde geliştirilen ve tamamen ücretsiz olan oyunu buradan indirebilirsiniz.

‎VR Game Math
‎VR Game Math
Developer: Turker GUNEY
Price: Free+