WhatsApp uçtan uca şifreleme uygulaması WhatsApp’a ilk yüklendiği günden beri gündemden hiç düşmedi desek yeridir. Şimdi de tehlikeye girdiği ve ortadan gizlice kaldırılabileceği dedikodusu yayılan uygulamanın akıbeti ne olacak merak ediyoruz.

WhatsApp uçtan uca şifreleme

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Sağlar?

WhatsApp 2016 yılında ‘’Gizlilik DNA’mızda var’’ sloganıyla getirdiği uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde kullanıcılara gönderdikleri mesajların yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabileceği, bu konuda tam bir gizlilik olduğu garantisini vermişti.

Bu özellikle birlikte mesajların, fotoğrafların ve belgelerin kötü niyetli kişilerin eline düşmesi engellenmiş oldu ve WhatsApp bu özelliğin sürekli aktif olduğunu ve kapatılamayacağını sürekli olarak dile getirdi. Gizlilik ve kişisel veri güvenliği açısından son derece önemli bir iş başaran bu uygulamanın gerçekten işe yarayıp yaramadığı tartışılırken şimdi ortaya atılan bir iddia ile uygulamanın gizlice kaldırılabileceği konuşuluyor.

WhatsApp uçtan uca şifreleme

Uçtan Uca Şifreleme Uygulaması Kalkıyor mu?

Facebook, Instagram’ı satın alması ile birlikte köklü değişiklikler yaptı ve çok eleştirildi. 2014 yılında WhatsApp’ı satın alması ile birlikte getirdiği değişikliklerle de eleştirilmeye başladı.

Satın aldığı uygulamayı değiştirmeden duramayan ve sürekli değişiklikler yapan Facebook ekibinin, WhatsApp’a reklam özelliğini getireceği uzun zamandır konuşuluyordu; ancak yeni yılla beraber bu uygulamanın geleceği neredeyse netleşti. Yakın zamanda eklenen WhatsApp ‘Durum’ kısmına markalar reklam verebilecek ve kullanıcılar direkt bu reklama yanıt vererek reklam verenle iletişime geçecek.

Bu şekilde iletişim ağına yabancı birilerinin/reklam verenlerin katılması ihtimali uçtan uca şifreleme ile sağlanan gizliliğin ortadan kalkacağı, hatta reklam uygulaması ile birlikte Facebook ekibinin sessiz sedasız bu uygulamayı kaldıracağı dedikodularının ortaya çıkmasına neden oldu.

WhatsApp sözcüsü, kişiler arası konuşmaların hala gizli olduğunu ve 3. kişilerin iletişime dahil olamayacağını söylüyor. Yine de bu konu uzun süre tartışılacağa ve uçtan uca şifreleme uygulamasının güvenilirliğinin azalmasına neden olacağa benziyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.