Apple’ın 2017’nin başında çıkardığı video yapım uygulaması Clips, yeni sürümü ile sevenlerini sevindirdi. Apple’ın verdiği bilgilere bakılırsa Apple Clips 2, dinamik görünümlü bir yapıya kavuşmuş. Ara yüzünün yeniden tasarlanmasıyla beraber kullanıcıların uygulamayı kullanımı kolaylaşmış. Bunu sağlamak için video yapımında kullanılan temel kontrollere erişim basitleştirilmiş. İşte Apple Clips 2 hakkındaki ilk izlenimlerimiz..

Apple Clips 2 ile Sanatsal Efektler

Artık bu güncelleme sayesinde fotoğraflar ve videolara sanatsal efektler eklenebilecek ve sanat eseri havası fotoğraflara videolara aşılanmış olacak. Çıkartmalarda gelen yenilik ile “Yıldız Savaşları”, “Mickey ve Arkadaşları” gibi karakterlerin olduğu onlarca, hatta binlerce şık çıkartma ve ekranı tamamen kaplayan posterler geliyor.

Yeni sürüm ile Clips uygulamasının teknik özellikleri de yenileniyor. iPhone X’de bulunan TrueDepth kamerası, uygulama tarafından kullanılabilecek ve arka plan kaldırılabilecek. Böylelikle animasyonlu ve büyüleyici 3 boyutlu selfie videolar oluşturulabilecek. Bu teknik özellik, kullanıcıların kendilerini eşsiz manzaralara yerleştirebilmesine olanak sağlayacak. “Yıldız Savaşları”nda bulunan Millennium Falcon’a dahi kendilerini yerleştirebilecekler.

Clips 2.0’ın Eşsiz Yenilikleri

Yenilenen bir arayüz: Yeni sürümü ile yenilenen arayüzde yerleşim kuvvetlendirilmiş. Efektlere ve başlıklara erişim kolaylaştırılmış, böylece kullanıcı deneyimi iyileştirilmiş. Clips 2, ayrıca posterler ve fotoğraf arşivinde uygulamadan çıkmadan tam ekran gezinme imkanı da veriyor.

iPhone X sayesinde selfie ortamları oluşturulabiliyor: iPhone X’de bulunan TrueDepth kamerası, uygulama sahiplerine yeni selfie ortamları oluşturma olanağı sunuyor. Animasyonlu manzaraların oluşturulması ve büyüleyici selfie videoları yaratmak oldukça kolay.

Yeni eklenen çıkartmalar: Bu sürüm ile birlikte kullanıcılara farklı çıkartma seçenekleri sunulmuş. Kullanıcı, Apple’ın tasarlamış olduğu canlı ve retro konseptine sahip 16 adet çıkartmadan dilediğini kullanabilir. İsterse Yıldız Savaşları karakterlerinden dilediğini videoya ekleyebilir. Kullanıcı memnuniyetini sağlamak için Apple elinden geleni yapmış gibi gözüküyor.

Son sürüm posterleri: Sadece Yıldız Savaşları değil, “Mickey ve Arkadaşları” gibi birçok karakter posteri de bulunuyor. 18 adet yeni animasyonlu posteri kullanarak eğlenceli başlıklar oluşturmak ve bu yolla uygulamanın tadını çıkarmak mümkün.

Yeni efektlerin yapısı: Yeni sürümde, kayıt esnasında görüntüleri dönüştüren stil aktarım özelliği kullanılıyor. Çekim esnasında Suluboya, Sienna, Indigo gibi yeni efektlerden biri tercih edilebiliniyor. Ancak stil aktarımının kullanılabilmesi için iPhone 7 veya son model iPad Pro’ya sahip olmak gerekli.

Filtreler: Kamera uygulamasının kullanımında da yeniliğe gidilmiş ve yeni filtreler eklenmiş. Yeni filtreler ile birlikte fotoğrafların sıcaklığıyla, tonuyla oynama yapılarak estetik güzellikler yaratılabiliyor.

iCloud: iPad Paylaşım desteği ile beraber iCloud kullanıldığında, uygulama içindeki videolar, tüm iOS cihazlarda görüntülenebiliyor ve düzenlemeler buradan yapılabiliyor.

Yeni Sürüm Eşliğinde Ek Özellikler

Clips uygulaması, haraketli olmayan fotoğrafları çektikten sonra direk paylaşma olanağı sunuyor. Aygıt dili ne olursa olsun, sadece uygulama içerisinde dil değişimi yapılarak istenilen dil ile çeşitli başlıklar oluşturabiliniyor. Ayrıca çekilen veya kaydedilen bir videonun tekrar kullanılması da kopyala yapıştır eklentisi ile mümkün hale geliyor.

Apple Clips 2, yeni iOS cihazlarına yüklü olarak geldiğinden ekstra bir indirme yapmak gerekmiyor. Ayrıca iOS 11.1 ile uyum sağlayan tüm cihazlarda uygulama, ücretsiz bir güncelleme şeklinde sunuluyor.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.