Apple değer kaybediyor üstelik bu değer kaybı 80 milyar dolar bir erimeyle meydana geldi. Bu kaybın en önemli sebebi ise akıllı telefon talebinin düşüyor olması.

Apple Değer Kaybediyor

Apple Değer Kaybediyor Peki Şimdi Ne Olacak?

Teknoloji devi Apple’ın hisseleri üç seansta 7.1’lik değer kaybı yaşadı. Bu nedenle de 64 milyar dolar eridi. Ardından son iki seansta da kayıplar devam etti ve yüzde 9’a yükseldi.

Piyasa değeri 830 milyar dolar olan şirket, performasındaki kötü gidiş ve telefon pazarında meydana gelen doygunluk nedeniyle üretimde azalma yaşıyordu. Ancak bu durumun piyasalara yansıması bu denli ağır olmamıştı.

Yaşanan düşüş ile birlikte 5 seansta Apple 80 milyar dolar kayıp yaşadı. CNBC konuyla ilgili haberinde, Wall Street’te panik modunun açıldığının altını çizdi.

Düşüş Devam Edecek mi?

Aslında akıllı telefon talebinde doyuma ulaşıldığı bilinen bir gerçek. Özellikle Apple’ın ana tedarikçilerin bu konuyu sık sık gündeme getirmeye başlaması, piyasaları hareketlendirdi ve düşüşü hızlandırdı.

Güney Koreli çip üreticisi SK Hynix bilgisayar endüstrisi için çalışan bir firma. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan firma durgunlaşmanın ilk sinyallerini vermişti. Aynı şekilde satışının yarısından çoğunu Apple’a yapan AMS firması da, büyük müşterilerinden birinin siparişlerinde azalma olduğunun altını çizmişti. Bu da üretimin azalacağının en önemli kanıtlarından biri oldu.

Dev Şirket Neden Düşüş Yaşıyor?

Akıllı telefon devi Apple, 2018 senesinde 221 milyon iPhone üretecekti. Ancak daha sonra sayı 212 milyon olarak güncellendi. Morgan Stanley de konuyla ilgili açıklama yaptı ve ikinci çeyrekteki iPhone üretim tahmininin 43 milyondan 34 milyona indirildiğini duyurdu.

Bildiğiniz gibi büyük umutlarla üretilen iPhone X de beklenen satış hedefine ulaşamamıştı. Yeni akıllı cihazlar iPhone 9 ve diğer modellerin üretiminde de azalma olması bekleniyor.

Yaklaşık üç yıl önce Apple’ın gelirlerinin büyük bir kısmını akıllı cihazlar oluşturuyordu. Ancak önümüzdeki süreçte Apple 80 milyar dolar erimenin ardından uygulama ve akıllı saatler gibi alternatif çıkışlarla homojen bir dağılım yaratmaya çalışacak.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.