Bixby ve Siri uygulamaları tarafından sesli asistanlarda kullanılmak üzere hizmete girmiş bir ses seçeneği olan erkek sesi eklentisi, Google Asistan uygulamasına da eklendi. Böylece Google yapmış olduğu son güncelleme ile uygulamaya yeni bir ses seçeneği ekleyerek kullanıcılarına büyük bir sürpriz yapmış oldu

Önceden sadece kadın sesi ile seslendirme yapan sesli asistanlar, bazı kişilerce ayrımcılık söylentilerini beraberinde getiriyordu. Bu konuda ciddi sayıda olumsuz geri dönüş alan Google, bu duruma kayıtsız kalamadı. Kullanıcılarının yorumlarını dikkate aldığını bir kez daha gösteren şirket, Google Asistan uygulamasına erkek sesi ile seslendirebilme seçeneğini de ekleyerek isteyen kullanıcıların diledikleri sesi seçebilmelerine imkan tanıdı.

Google Asistan, Geride Kalmak İstemedi

Samsung ve Apple‘ın sesli asistan uygulamaları olan Bixby ve Siri uygulamalarında zaten böyle bir seçenek bulunuyordu. Dolayısıyla Google Asistan‘da yapılan yeni güncelleme, Google‘ın diğer firmaların yapmış olduğu yeniliği doğru bir adım olarak görerek onlardan esinlendiği düşüncesini akıllara getirdi.

Eğer siz de Google‘ın yeni güncellemesi olan sesli asistanı kullanmak isterseniz aşağıda belirtmiş olduğumuz adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  1. Google Asistan uygulamasında erkek sesi fonksiyonunu kullanabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey Google Asistan‘ı en son sürümüne güncellemektir.
  2. Güncellemeyi yaptıktan sonra Google Asistan‘ı açın.
  3. Uygulama içerisinden ayarlar menüsüne gelin.
  4. Ayarlar menüsünde yer alan tercihler butonuna tıklayın.
  5. Bu bölümde asistan sesini seçe dokunduktan sonra Ses II ‘yi seçerek işlemi tamamlayın.

Dilerseniz bu konuda Google’ın yardım dokümanlarından da faydalanabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan değişikliği yaparak tüm cihazlarınızda erkek sesi kullanabilirsiniz. Üstelik bunun için illa Android kullanıcısı olmanız da gerekmiyor. Herhangi bir iOS uygulamasında, bir Pixel telefonda veya Google Home hoparlöründe de bu özelliği kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.