Apple Harita büyük bir değişime hazırlanıyor. Uygulamada yapılacak değişiklikler için çalışmalar başladı.

Apple Harita

Apple Harita Neden Değişiyor?

Apple Harita uygulaması, özellikle iOS cihazlara sahip kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Uygulama daha iyi olmak için çalışmalara başladı. Özellikle haritalandırma verilerini geliştirmek için adım atan yetkililer, Apple Harita’nın iOS 12’de oldukça gelişeceğine dikkat çekti.

Apple iOS 12 Beta sürümünde uygulama ile ilgili değişikliklere hazırlanıyor. Özellikle San Francisco ve Bay Area’da yeni haritalandırma verileri kullanılacak. Bu değişime yıl sonunda Kuzey Kaliforniya da eklenmiş olacak.

Elbette nihai hedef bu değil. Apple değişikliklerin sonunda toplanan verilere geçiş yapacak ve harici veri sağlayıcılardan hizmet almak yerine kendi verilerini kullanacak.

Konuyla ilgili açıklama Apple İnternet Yazılım ve Servisleri Sorumlusu Eddy Cue’dan geldi. Cue, hatalardan ders aldıklarının altını çizdi. Hedeflerinin ise dünyanın en iyi harita uygulamasını inşa etmek olduğunu belirtti. Bunu sağlamak için de şirketin kendi harita verilerini inşa etmesi gerekecek.

Apple Harita

Gerçek Zamanlı Düzenlenecek

Gelecek olan yeniliklerden en dikkat çekeni hiç kuşkusuz gerçek zamanlı olarak güncelleme ve düzeltme olanağı. Bu yeni haritalama sistemi sayesinde hızlı şekilde müdahale etmek mümkün olacak.

Başlangıç olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin hedefe alan Apple, verilerini toplamak için Mac pro, SSD sürücülerden ve iPad cihazlardan faydalanacak.

Elbette Apple’ın en iyi olabilmek için çalışmalarını Google Haritalar gibi dünya geneline yayması gerekiyor. Hedefini ABD içinde tutan Apple’ın bu çalışmaları ne yazık ki diğer ülkelerde yaşayan kullanıcıları için pek bir şey ifade etmeyecek.

Ancak “en iyi” olmayı hedefleyen Apple’ın kısa sürede ne kadar büyük başarılara imza atabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle ABD’deki çalışmaların başarılı sonuç vermesinin ardından diğer bölgeler için de çalışmalara devam edileceğine kesin gözle bakılıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.