Son günlerin tartışmalı mobil uygulaması GetContact uygulama mağazalarından kaldırıldı. Facebook’un verileri paylaşması krizi henüz sıcakken gündeme gelen GetContact, tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Uygulama ile ilgili en son, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan açıklama gelmişti. Açıklamanın üzerinden daha bir gün geçmeden karar alındı.

GetContact Uygulama

GetContact Uygulama Mağazalarında Yok

GetContact, başkalarının telefon rehberinde nasıl kaydedildiğinizi görmenizi sağlayan bir uygulama. İşleyişi de son derece basit.

GetContact ve benzeri uygulamaları cep telefonunuza indirdiğinizde, hem kendi numaranızı hem de rehberinizde kayıtlı isim ve numaraları uygulama ile paylaşıyorsunuz. Böylece listenize erişen kişi uygulama bilgilerinizi rahatlıkla kullanabiliyor.

Kullanıcıların başkalarının rehberine nasıl kayıt ettiğini sorgulamalarını sağlayan bu uygulama, başlarda oldukça masum görülüp popüler hale gelse de çok geçmeden güvenlik açığı da tartışılır oldu.

Bilgilerinizin kiminle paylaşıldığı ve kötü niyetli kişilerin eline geçip geçmediği muallaktı. Konuyla ilgili çok geçmeden harekete geçildi.

GetContact Uygulama

Uygulama Mağazalarından Kritik Karar

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan GetContact ve benzeri uygulamalar ile ilgili kullanıcıları uyarmış ve inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Bilişim basınından gelen tepkilerin de artması ile uygulama App Store’dan kaldırıldı. Kısa bir süre sonra Google Play Store da benzer bir karara imza atarak uygulamayı kaldırdı.

GetContact Nasıl Silinir?

Bu karar kullanıcıları da tedirgin etti. Peki GetContact numara silme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle uygulamadan “Ayarlar” sekmesine girin. “GetContact Hakkında” sekmesine giriş yapın. Bu sekmenin ardından “Hesap Ayarları” sekmesini seçin. “Hesabı Sil” seçeneğini bulun. Böylece GetContact hesabınız silinmiş olacak.

Buna rağmen numaranız sistemde kalmaya devam edecek. Numaranızı kaldırmak için yapmanız gereken ise şöyle:

Numarayı GetContact rehberden silme işlemi basamakları şöyle:

GetContact Unlist sayfasına girin. Açılan sayfada ilgili kısma numaranızı yazın. Ardından Unlist butonunu tıklayarak numaranızı sistemden silin. Uygulama, bu işlemin sonrasında 24 saat için bilgilerinizi silecektir.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.