Dünyanın en büyük markalarından biri olan teknoloji devi Apple İran’da App Store erişimini engelleyerek ilginç bir karara imza attı. Peki Apple neden böyle bir karar aldı? Detaylar haberimizde…

Apple App Store

Apple App Store Erişimine Darbe Vurdu

Konuyla ilgili açıklama İran Devlet televizyonu olan IRIB’dan geldi. İddiaya göre Amerika menşeili şirket Apple, İran’daki kullanıcılarının App Store erişimini engelledi.

Apple App Store

İran’da Ne Kadar Apple Kullanıcısı Var?

Apple, Washington yönetiminin Tahran konusunda sergilediği tutum ve uyguladığı yaptırımlar sebebiyle ülkeye resmi olarak cihaz satışı yapamıyordu. Ancak bu durum, yurt dışından getirilen Apple ürünlerinin ülkede kullanılmasına engel teşkil etmiyordu.

Ancak Apple, geçtiğimiz Ağustos ayında dikkat çeken bir karara imza atmış ve İranlı uygulama geliştiricilerin iOS uygulamalarını mobil uygulama marketinden kaldırmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Apple’ı müşteri haklarına saygı duymamakla suçladı.

Cehromi’nin yaptığı açıklamaya göre; İran’daki akıllı telefon pazarının yüzde 11’lik payı Apple kullanıcılarından oluşuyor. Cehromi, konunun yasal yollardan araştırılacağını kamuoyu ile paylaşarak tepkisini dile getirdi.

Apple Neden İran’ı Engelledi?

Apple’ın App Store erişimini İran için engellemesi kafa karışıklığı yarattı. Kararın siyasi olup olmadığı tartışılıyor. Ancak Apple, konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

İran’ın ambargo karşısındaki adımının ne olacağı ve bu engellemenin ne kadar devam edileceği şimdilik gizemini koruyor. Bu süreçte İranlı Apple kullanıcıları, firmanın mobil uygulama marketine giriş yapamayacak.

Siz, Apple’ın kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.