Apple tarafından piyasa sürülen online müzik dinleme servisi Apple Music, Billboard müzik sitesinden yapılan açıklamaya göre, 30 milyon kayıtlı üye sayısına ulaştı. 2015 yılının ikinci yarısında; Spotify ile rekabet etmek amacıyla kurulan Apple Music, 2017 verilerine göre, ulaşılması zor bir rekora imza attı.

2016 yılında üye sayısı 20 milyon olarak açıklanan Apple Music; 2017’nin Şubat ayında 20 milyon barajını, Haziran ayında ise 27 milyon kullanıcı barajını aşmayı başardı. Apple’ın San Jose’de düzenlediği WWDC 2017 Keynote Address etkinliğinden sonra kullanıcı sayısını 3 milyon daha arttıran uygulama, 2017 yılının ilk yarısı itibarı ile 30 milyon üye sayısına ulaşmış olduı.

Üye sayısının, 2016 yılına göre de arttığı Apple online müzik dinleme servisinde; Spotify’a ait 60 milyonun üzerindeki kayıtlı kullanıcı sayısının, 2 yıl içinde yakalanabileceği öngörülüyor.

Apple Music vs Spotify

Apple Music ve Spotify Rekabeti

2006 yılında kurulan ve premium üyelik sayısı ile birlikte 140 milyon kullanıcıya ulaşan Spotify; şirket faaliyet süreleri değerlendirmeye alındığında, Apple Music’e göre daha az üyeye sahip olarak dikkat çekiyor. Apple’ın müzik uygulaması, 2 sene içinde rakibinin yarısı oranında premium üye sayısına sahip olduğu için objektif müzik uzmanları, iki firma arasındaki rekabette Apple firmasını daha avantajlı olarak görüyor.

Yeni çıkan cihazların Apple Music online eklentisi ile kutularından çıkacağı düşünüldüğünde; söz konusu üye sayısının, 2020 senesine kadar, Spotify toplam üye sayısını geçebileceği düşünülüyor. Piyasaya yeni sürülecek iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus cihazlarında; kullanım ücretinin pakete dahil olup olmayacağı ise bu rekabetin dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Öne çıkan bu iki müzik uygulamasından Apple’ın müzik servisini tercih ediyorsanız, uygulamaya iOS için buradan, Android için ise buradan ulaşabilirsiniz. Spotify’ı denemek istiyorsanız ve Apple kullanıcısı iseniz buraya, Android cihazınız varsa buraya tıklamanız yeterli.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.