Apple, WhatsApp ve Twitter Trump‘ın seçimi kazanması ile ilgili kilit bilgiler barındırıyor olabilir mi? Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın kazandığı seçimin ardından ateşlenen dijital medya tartışmalarına Apple, WhatsApp ve Twitter da eklendi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook, 50 milyon kullanıcısının bilgilerinin ABD seçimlerinde Trump’ın lehine kullanmasına göz yummakla suçlanmıştı. Şimdi bu olaydaki etkin isimlerin yazışmaları Apple, WhatsApp ve Twitter’ın başını ağrıtacak gibi görünüyor. 

Apple, WhatsApp ve Twitter Trump

Apple, WhatsApp ve Twitter Trump’a Destek Mi Verdi?

İddiaların kaynağında Rusya’nın seçime müdahale ettiğine dair düşünce yer alıyor. Öyle ki bu konu ABD Temsilciler Meclisi tarafından soruşturuluyordu.  Bu aşamada Meclis İstihbarat Komitesi, WhatsApp, Apple ve Twitter’ı, uygulama içindeki şifreli sohbetler ve özel mesajlarla ilgili bilgi almak üzere mahkemeye çağırdı. Son seçimi kaybeden rakip Demokrat Parti, anahtar isimlerin hangi uygulamaları kullandığını ve ne tür konuşmalar gerçekleştirdiğini bu şekilde öğrenmeyi hedefliyor.

Apple, WhatsApp ve Twitter Trump

 

Peki Bilgiler Kayıtlı Mı?

En merak edilen konuların başında söz konusu şirketlerin ve sosyal medya uygulamalarının istenilen bilgileri sunup sunamayacağı geliyor. Apple’in indirme kayıtlarını sakladığı biliniyor. WhatsApp ise uçtan uca şifreleme yöntemi kullanıyor ve yazışmaları kendilerinin bile göremediğini iddia ediyor. Mesajlar sağlansa bile şifreleme nedeni ile işe yaramaz olacak. Tüm bu gerekçeler süreci nasıl yönlendirecek, merak ediliyor.

Apple, WhatsApp ve Twitter Trump

Zuckerberg de İfadeye Çağrıldı

50 milyon kişinin bilgilerini satmakla suçlanan Cambridge Analytica’nın Trump seçimlerini etkilediği iddialarının ardından gözler Facebook’a çevrildi. Konuyla ilgili bilgi almak isteyen İngiltere ve Avrupa Birliği parlamentoları ise Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’i ifadeye çağırdı. Dünyayı ayağa kaldıran olayın ardından Zuckerberg’in, demokrasiyi manipüle etmek için kişisel verilerin kullanılmadığı yönünde inandırıcı bir açıklama yapması bekleniyor.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.