Birleşmiş Milletler’den Facebook çağrısı yapıldı. Birleşmiş Milletler ebeveynleri, çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyaya koymamaları konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler’den Facebook Çağrısı

Birleşmiş Milletler’den Facebook Çağrısı Geldi

Sosyal medya modern hayatın olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Facebook skandal haberlerleri her geçen gün daha sık duyulur olsa da, hayatımızın ayrıntılarını sosyal medyada paylaşmaktan kendimizi alamıyoruz.

Bu durumdan en çok etkilenen hiç şüphesiz çocuklarımız. Pek çok kişi çocuklarının paylaşımlarını yaparak sosyal medyada fenomen haline bile geliyor. Ancak bu konu çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.

En çok tartışılan konulardan biri de elbette özel hayatın ihlali. Çocuğunuz bile olsa onun özel hayatı ile ilgili paylaşım yapmanızı çok da etik bulmayan kişilerin sayısı hayli fazla olabiliyor.

Birleşmiş Milletler de bu konuya dikkat çekti ve ebeveynleri insan hakları konusunda uyardı.

Konuyla ilgili açıklama Birleşmiş Milletler Sözcüsü Joseph Cannataci’den geldi. Cannataci yaptığı açıklamada, “Sosyal medyada her anı paylaşılan çocukların haklarını muhafaza etmeliyiz. Her insan gibi temel haklara sahip bireyler olduklarını unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’den Facebook Çağrısı

Çocukların Fotoğraflarını Paylaşmak İnsanlık Suçu mu?

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Cannataci bu açıklaması ile yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. Cannataci çocukların sosyal medya paylaşımları nedeni ile istismara açık hale getirildiklerini vurguladı.

Aslında bu durum pek çok dava konusu da olmuştu. Avusturyalı bir genç kız sosyal medya paylaşımları nedeni ile 2016 yılında ebeveynlerini dava etmişti. Genç kız “utanç verici” fotoğraflarının Facebook’ta paylaşılmasından rahatsızlık duyduğunu belirtmiş ve mahremiyetinin ihlal edildiğini öne sürmüştü.

Davaya taşınan bu konu oldukça dikkat çekmişti. Davada kazanan taraf da genç kız oldu. Bu durum yaşanabilecek pek çok olay için de bir gösterge olarak değerlendirildi.

Birleşmiş Milletler’in özellikle Facebook’ta paylaşılan çocuklarla ilgili fotoğraflar hakkında yaptığı bu uyarı bakalım ne kadar etkili olacak.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.