Büyük ve kalabalık şehirlerde, ama özellikle İstanbul’da işe gidip gelmenin ne kadar büyük bir eziyet olduğunu herkes bilir. Bunu gören beş genç girişimci arkadaş, bir çözüm arayışına girerler ve bu yılın Mart ayında BiSerwis fikrini ortaya atarlar ve ortaya gerçekten büyük talep gören BiSerwis uygulaması çıkar. Daha 6-7 ay olmadan ekip, şu anda 13 kişi olmuş durumda ve bu uygulama ile birlikte bağımsız servis kavramı giderek yaygınlaşıyor.

Bugün İstanbul’da otobüs duraklarındaki BiSerwis reklamlarını herhalde görmeyen kalmamıştır. Bu yazımızda BiSerwis uygulamasını duyanlar veya duymayanlar için sistemin nasıl çalıştığı ve bu yeni ulaşım çözümü konusunda bilgiler vereceğiz.

BiSerwis uygulaması, özel aracı ile trafik stresi yaşamak istemeyen veya toplu taşıma araçlarının sıkışıklığı içinde mücadele etmek istemeyen insanlara, kendi servislerini kurma imkanı veren ve giderek yaygınlaşan bir uygulama.

Beş genç girişimci arkadaşın, servisi olmayan kalmasın sloganı ile başlattığı bu uygulama sayesinde işe gidip gelmede ulaşım, sorun olmaktan çıkıyor.

Kısaca BiSerwis, ulaşıma yolcu servisi çözümü getiriyor ve bu çözümü akıllı telefonlarda bağımsız bir şekilde sunuyor. Bu uygulamada ana düşünce, aynı saatlerde ve aynı yolu kullanan insanları, biraraya getirmek ve ev ile iş arasında ekonomik ve güvenli, ama daha önemlisi konforlu bir yolculuk sağlamak.

Beş arkadaşın ortak düşüncesi, BiSerwis uygulaması ile trafiğe çıkan araç sayısını düşürmek, bu şekilde içinden çıkılmaz trafik probleminin çözümüne de bir ölçüde katkı sağlamak diyebiliriz.

BiSerwis yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara göre, BiSerwis uygulaması 7 bin talep aldıktan sonra servis hizmetlerine başlamış. Bugünkü istatistiklere bakılırsa İstanbul’da trafiğe çıkan servis araçlarında ortalama doluluk rakamı 9 civarında. BiSerwis uygulaması ile bu rakam 16 olacak. Bu gerçekleştiği zaman, İstanbul trafiğine çıkan araç sayısında ciddi bir düşüş olması bekleniyor. Bugün hergün toplu taşıma araçlarını kullanan kişi sayısı 6 milyon ve bunun önemli bir kısmı BiSerwis uygulaması ile daha konforlu bir yolculuk yapma şansına sahip.

Servis Çağırmak Çok Kolay

BiSerwis uygulamasından yararlanmak için herhangi bir ön koşul bulunmuyor. Yapılması gereken ilk şey, bu uygulamayı mobil telefona veya tablete indirmek ve bir kullanıcı kaydı oluşturmak. Daha sonra da her gün düzenli olarak gidilen ve dönülen iki nokta arası için bir servis talebi oluşturmak.

BiSerwis çalışanları bu talebi aldıkları zaman, servise biniş ve iniş saatlerini dikkate alarak bir güzergah oluşturuyor ve kullanıcıya bunu bildiriyor. Eğer kullanıcı bu güzergahı kendisine uygun buluyorsa, ödeme işlemini yapıyor ve bundan sonra işine bu özel servis ile gidip dönmeye başlıyor. Böylece ne sıkışık trafikte araba kullanmak zorunda kalıyor ne de toplu taşıma araçlarında sıkışık vaziyette yolculuk yapmak zorunda.

BiSerwis uygulamasının hem iOS hem de Android sürümleri bulunuyor. Uygulamayı Android için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Uygulama sayesinde an itibariyle servisin nerede olduğunu görmek ve sürücü ile haberleşmek mümkün. Uygulama, ayrıca servis bildirimi ve güzergah kontrolü gibi ayrıntıları da kullanıcıya sunuyor.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan BiSerwis yöneticileri, bu özellikler ile uygulama alanını genişletmeyi hedefliyor.

Bu arada BiSerwis uygulaması, bireysel kullanıcılara hizmet verirken bir yandan da firmalara özel taşımacılık hizmeti sunuyor.

BiSerwis yöneticileri, kendi araçlarını kullanmıyor, bunun yerine aracı olan sürücüleri sisteme katıyor.

Sizce bu uygulama, İstanbul’da ulaşım sorunu yaşayan insanlar için iyi bir çözüm olur mu? Kendi şehrinizde de böyle bir uygulama olmasını ister miydiniz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.