Mobil teknolojiler sayesinde seyahatler de artık çok daha pratik ve rahat bir biçimde gerçekleşebiliyor. Mobil kullanıcılar, cihazları üzerinden birkaç parmak dokunuşuyla eriştikleri taksi veya özel araçlar ile diledikleri yere hızlıca varabiliyorlar. Üstelik araç çağırmak için geliştirilen hem yerel hem uluslararası alanda hizmet veren çok sayıda mobil uygulama mevcut. Bu özel ulaşım uygulamalarından biri olan Careem ise son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmekte.

Careem Nasıl Doğdu?

2012 yılında Dubai’de Mudassir Sheikha ve Magnus Olsson tarafından kurulan Careem, 2014’te Dr. Abdulla Elyas’ın da katılımıyla faaliyetlerini daha da ilerletti. Sonraki yıllarda ise Fas ve Pakistan merkezli diğer araç çağırma hizmeti veren startup’ları bünyesine katmış olan Careem, Orta Doğu’nun öncü özel ulaşım uygulaması haline geldi.

Mevcut durumda Türkiye de dahil olmak üzere, 11 ülkede 50’den fazla şehirde kullanıma sunulan uygulama üzerinden 150 binin üstünde şoför ile milyonlarca yolculuk gerçekleştirildi.

Careem, Türkiye’de şu an için sadece İstanbul ve Bodrum’da hizmet veriyor. Özel araç çağırarak hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etme imkanı sunan Careem uygulaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ise incelememize göz atabilirsiniz.

Careem

Careem Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle üyelik oluşturmanız gerekiyor. İsim, e-posta adresi ve kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra uygulama, navigasyon yardımıyla bulunduğunuz konumu belirliyor.

Seyahatinize bir an önce başlamak istiyorsanız, uygulama üzerinden hemen araç çağırabiliyorsunuz. Gideceğiniz varış noktası girildiğinde, Careem size tahmini bir ücret hesaplayarak beklenmedik sürprizler ile karşılaşmanızı önlüyor.

Careem ile hem anında araç çağırma hem de belirlediğiniz bir zaman için araç rezervasyonu yapabilme imkanınız mevcut. Bu işlev, örneğin havaalanı yolculuğu gibi önceden planladığınız seyahatler için oldukça yararlı olabilir.

Aracınızı çağırdıktan sonra ise uygulamanın sunduğu şoförle iletişime geçme özelliği sayesinde aracın nerede olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. Aynı şekilde şoför de bildirdiğiniz adrese vardığında, size kısa mesaj ile haber veriyor.

Yolculuk esnasında aracınızı gerçek zamanlı olarak takip edebilmeniz de mümkün. Dolayısıyla bilmediğiniz bir şehirde seyahat ederken uygulama dahilindeki harita üzerinden nerede bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yolculuğunuz tamamlandığında ise uygulamaya daha önceden girmiş olduğunuz kredi kartı bilgileri sayesinde pratik bir şekilde ödeme yapılabiliyor. Careem, bu sayede nakit para derdi ile uğraşmadan seyahat etmeyi mümkün kılıyor.

Careem 2

Peki Careem ile Başka Neler Yapılabilir?

Uygulamanın çok sayıda kullanışlı özelliği mevcut. Örneğin; uygulamaya sıklıkla seyahat ettiğiniz veya favori mekanlarınızın bulunduğu adresleri kaydedebilirsiniz. Bu sayede, bir sonraki yolculuğunuzda gideceğiniz hedefi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Bunlara ek olarak uygulama, seyahatlerinizi puanlama fırsatı da sunuyor. Böylece memnuniyet oranınıza göre yolculuk yaptığınız araçların şoförlerini değerlendirerek diğer kullanıcılara araç seçimlerinde yardımcı olabiliyorsunuz.

7/24 hizmet veren bir müşteri destek hattına sahip olan Careem’in halihazırda kredi kartı bilgileri haricinde promosyon kodları ile de çalıştığını belirtmekte fayda var. Buna göre uygulama, üye olduğunuzda size bir kod veriyor. Tanıdıklarınız üyelik hesabı oluştururken uygulama tarafından size verilen bu kodu kullandıkları takdirde, hem size hem de onlara yolculuklarda harcayabileceğiniz kredi kazanma fırsatı doğuyor.

Dakikalar içinde yola koyulmayı mümkün kılan özel ulaşım uygulaması Careem’i Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Careem – rides, food & more
Careem – rides, food & more
Developer: Careem
Price: Free
‎Careem – rides, food & more
‎Careem – rides, food & more
Developer: Careem
Price: Free

Siz, ulaşım için hangi mobil uygulamaları kullanıyorsunuz? Careem’in özelliklerini nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.