Sınırsız koşu yapılan oyunlar, uzun süreden beri rağbet gören oyun seçenekleri arasında. Bu oyunların birçok versiyonu çıkmış olsa da, bazı türleri hem oynama biçimleri hem de başarılı tasarımları sayesinde diğerlerinden hemen ayırt ediliyor. Chameleon Run oyunu da bu gruptaki oyunlardan biri. Oyun, hem hızlı refleks gerektiren deneyimleri hem de özgün tasarımı ile kullanıcılara keyifli zamanlar yaşatıyor.

Chameleon Run Nasıl Bir Oyun?

Günümüzde çıkan birçok oyun, öncelikle oyunculara oyunun temel kontrolleri ile ilgili bilgi vererek işe başlıyor. Chameleon Run oyunu için de bu durum geçerli. Oyuna başlamadan önce, oyunculara karakterlerini nasıl kontrol edecekleri anlatılıyor.

Oyun içerisinde yer alan karakterle ilgili değişiklik yapmak mümkün değil. Fakat bu durumun kısıtlayıcı bir etken olmadığını da söylemek gerek. Oyun, ücretli şekilde satıldığı için farklı bir uygulama içi satın alma seçeneği ile karşılaşılmıyor.

Chameleon Run, oyunculara hangi hamlenin beraberinde hangi hareketi getireceğini gayet net bir şekilde anlatıyor. Bu arada oyun, cihazı yatay durumdayken tutup oynamayı gerektiriyor. Sağ baş parmak yardımı ile ekrana dokunulduğu zaman koşucu karakter zıplıyor. Dokunma süresi uzadığı zaman ise daha uzağa zıplama özelliği aktif hale geliyor.

Oyuncular, karakterleri doğru anda zıplatarak bir bloktan diğerine geçebiliyor. Fakat yalnızca doğru anda sıçramak, oyun içerisinde hayatta kalmak için yeterli değil. Koşucu karakterin rengi ile üstüne inilecek bloğun renginin birbirine göre ayarlanması gerekli.

Oyunda bulunan blokların renkleri pembe ve sarı olarak değişiyor. Oyuncular, sonraki bloğun ve koşucunun renklerinin farklı olması durumunda, ekranın sol bölümüne baş parmakları ile dokunarak rengi değiştirebiliyorlar. Şayet koşucu karakterin ve üstüne iniş sağladığı bloğun rengi uyumlu olmazsa, oyuncuların hakkı yanıyor ve bulundukları bölüme yeniden başlamak zorunda kalıyorlar.

Chamelon Run oyununda her bölüm farklı bir ada sahip. Oyuncuların sağladığı başarı ise bölümü bitirme zamanlarına, toplamış oldukları kristal ve mermer adetlerine göre hesaplanıyor. Notlandırma işi de yıldızlar ile sağlanıyor. Üç yıldız kazanan oyuncular, bölümün en yüksek başarısını elde etmiş oluyor.

Bölümler içerisinde iletilen görevler başarıldığı zaman, oyuncular bukalemun elde ediyor. Elde edilen bu bukalemunlar, sonuçlanan görevleri temsil ediyor. Bukalemunlar yeni seviyelerin kilitlerini açmayı sağladıkları için oldukça kıymetliler.

Özetle oyunda yalnızca seviyeyi tamamlamak yeterli değil. Seviyeleri o seviyeye özel olarak belirlenmiş olan başarı kriterleri çerçevesinde tamamlamak gerekli.

Birçok oyunda rastlandığı gibi Chameleon Run’da da seviyeler geçildikçe oyunun zorlaştığı görülüyor. Fakat bunun oyuna ayrı bir keyif kattığını söylemeliyiz.

Oyuncular, istedikleri zaman oyun içindeki seviyelerini kaydedip çevreleriyle paylaşabilirler. Bu özelliğe ek olarak ise isteyen oyuncular ön kamerayı açarak Chameleon Run oynarken kendilerinin nasıl göründüğünü görüntüleyebilirler.

Chameleon Run ile Yaşanan Keyifli Anlar

Chameleon Run, son derece dinamik bir oyun olduğu için benzerlerinden kolayca ayrılıyor. Reflekslere yoğunlaşan yapısı ve şık tasarımı ile oyun göz dolduruyor.

Apple TV uygulaması içerisinde de yer alan oyun, kısa bir süreliğine Apple App Store üzerinden ücretsiz olarak sunuldu; ancak şu an 6.99 TL’lik bir fiyata sahip.

Oyunu merak eden ve denemek isteyenler iOS için buraya, Android için buraya tıklayarak oyunu indirebilirler.

‎Chameleon Run
‎Chameleon Run
Developer: Noodlecake
Price: $1.99
Chameleon Run
Chameleon Run
Developer: Noodlecake
Price: ₺34,99

Sizin favori mobil oyununuz hangisi? Koşu oyunu türünde kullandığınız başka uygulamalar var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.