Google Uber rezervasyon özelliğini sessiz sedasız kaldırdı. Son dönemin en çok konuşulan mobil uygulaması Uber, böylece bir darbeyi de Google’dan yemiş oldu. Peki Google’ın bu kararının arkasında ne var?

Google Uber Rezervasyon

Google Uber Rezervasyon Özelliğini Neden Kaldırdı

Uber son dönemin en sansasyonel uygulamalarından biri. Özellikle Türkiye’de çok tartışılıyor. Sarı taksiler ile Uber şoförlerinin yaşadığı problemler uzun bir süre gündemi meşgul etmişti. Şimdi ise Uber, Google’ın verdiği kararlar sarsıldı.

Google Haritalar servisinde Uber rezervasyon özelliği bulunuyordu. Google bu özelliği kaldırdı. Uber kısa sürede dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmişti. Ancak Haritalar’dan kaldırılan bu özellik Uber’i ciddi anlamda etkileyeceğe benziyor.

Google Haritalar’daki rezervasyon özelliği, Uber’i mobil cihazınıza yüklemeseniz bile rezervasyon yaptırmanıza olanak tanıyordu. Bu sayede zaman kaybetmeden kolayca rezervasyon yaptırıp araç hizmeti alabiliyordunuz. Ancak Google bu entegrasyonu kaldırdı. Üstelik konu ile ilgili açıklama da yapmadı.

Google Uber Rezervasyon

Google Rakibin Hisselerine Sahip

Peki bu kararın arkasındaki en önemli sebep ne? Bilindiği gibi Google, Uber’e rakip olan firma Lyft’in hisselerine sahip. Google’ın ana şirketi Alphabet ile Lyft arasındaki ortaklığın bu kararın en önemli sebebi olabileceği konuşuluyor.

Aslında Google Haritalar ve Uber işbirliği geçtiğimiz seneye dayanıyordu. Entegrasyon sayesinde Google Haritalar’ı kullanan biri uygulamayı yüklemeden Uber’den rezervasyon yaptırabiliyordu. Bu özellik de oldukça pratik ve işlevseldi. Ancak rezervasyon özelliği Google tarafından açıklama yapılmadan kaldırıldı. Yine de rota belirleme ve fiyatları görme özelliği halen kullanımda.

Google ve Uber cephesinden konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Google’ın rakip firma ile ortaklığının kaldırma kararında etkisinin olup olmadığı netleşmedi. Uber ise Google’ın kararının ardından sessizliğini koruyor. Bakalım konu ile ilgili ilk değerlendirme hangi dev firmadan gelecek?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.