Çin’in mobil otostop uygulaması, işlenen bir cinayetin ardından kapatıldı. Çin’in mobil ulaşım şirketi olan Didi Chuxing, yaşanan bir cinayet olayının ardından hizmeti durdurma kararı aldı.

Çin’in Mobil Otostop Uygulaması

Çin’in Mobil Otostop Uygulaması Kaldırıldı

Söz konusu olay, Guangcou eyaletinin Vıncou şehrinde meydana geldi. Yaşanan tecavüz ve cinayet vakasının ardından şirket, radikal bir kararla hizmeti durdurdu.

Haber BBC’de yer aldı. Buna göre “Didi Hitch” adı verilen ve uygulamadaki kayıtlı, lisanslı araçların yanı sıra rotalar üzerinde seyreden özel araçlarla da seyahat imkanı sunan uygulamayı durdurma kararının arkasında yaşanan trajik bir cinayet var.

20 yaşında genç bir kadın, Cuma günü Vıncou şehrinde özel araç sahibi bir sürücünün tecavüzüne uğradıktan sonra öldürüldü. Yapılan açıklamada söz konusu olayın, uygulamanın açıklarını gözler önüne serdiği vurgulandı.

Bu da uygulamanın yeniden değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Yetkililer, bu nedenle hizmeti geçici olarak durdurdu. Uygulama, eksikleri düzenlendikten sonra yeniden kullanıma sunulabilir.

Çin’in Mobil Otostop Uygulaması

Mobil Ulaşım Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

Yaşanan trajik olay, mobil ulaşım uygulamalarının ne kadar güvenli olduğunun tartışılmasına yol açtı. Bu tür uygulamalar, genelde kayıtlı ve lisanslı araçlarla çalışıyor. Ancak bazı uygulamalar, gideceğiniz rota üzerinde seyreden şoförlerle de yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor.

İşte tehlike de tam bu noktada ortaya çıkıyor; çünkü bu sürücülerle ilgili herhangi bir denetim söz konusu değil. Yolculuk boyunca nelerle karşılaşacağınız tamamen şans faktörüne bağlı hale geliyor. Yaşanan trajik olay da sistemdeki eksikliğin ne kadar ciddi ve riskli sonuçlar doğuracağını gözler önüne seriyor.

Buna benzer bir olay geçtiğimiz mayıs ayında Hınan eyaletinin Cıngcou şehrinde meydana gelmişti. Bir hostes, otostop hizmetini kullanmak istemiş, ancak sürücü tarafından öldürülmüştü. Bakalım alınan önlemler söz konusu hizmetlerin daha güvenli olmasını sağlayacak mı…

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.