Cihazlarda bulunan harita uygulamalarının tek fonksiyona sahip olması, sadece yol tarifi yapabilme niteliği artık geride kaldı. İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu şehir içindeki ulaşıma dair bilgiler artık Citymapper uygulamasında.

Bilgilerin seviyesi kıyaslanacak olur ise sadece ulaşım uygulamaları gibi daha detaylı bir ulaşım bilgisi sunmuyor. Uygulama sayesinde gerek harita gerek ulaşım bilgileri bir arada kullanıcıya sunulduğu gibi listeye İstanbul’un dahil edilmesiyle uygulamanın kullanımı daha cazip hale geldi.

Citymapper İstanbul dışında; New York, Barcelona, Berlin, Amsterdam, Roma, Londra, Moskova, Singapur, Los Angeles gibi 40 popüler şehrin toplu taşıma bilgilerini cebinize getiriyor. Konum belirleme özelliğinin dışında manuel olarak da diğer şehirler ile bağlantılı ulaşım bilgilerini görebilmeniz de mümkün.

Kendi arzu ettiğiniz adresleri haritaya ekleyebiliyorsunuz. Konumların kayıt edilebiliyor olması planlama yapılacağı durumlarda büyük kolaylık sağlıyor. Sürekli toplu taşıma aracı kullananlar için ise en pratik özelliklerden biri de durakları kaydedebilme özelliği. Durakları kaydeden bu uygulama sayesinde cebinizde bir sefer çizelgesi görebilecek ve planlamasını çizelgeye uygun olarak yapabileceksiniz.

Varacağınız noktayı haritaya bakarak kendiniz seçebiliyorsunuz. Özellikle geçmişin kayıt altında tutması sayesinde daha önce gittiğiniz yerlerin varış-kalkış anlarını görmeniz mümkün.

Citymapper İstanbul gibi büyük bir şehirde ulaşım zorluğu çekenlere büyük kolaylık sağlıyor. Uygulama içinde İstanbul’u kapsayan bir yolculuk planlaması da var. Çeşitli toplu taşıma araçları düşünülmüş ve dolmuş, metrobüs, tramvay gibi birçok vasıta planlamaya dahil edilmiş. Bu inceliklerin eklenmiş olması kullanıcının dar vakitlerinde hızlı planlama yapılmasına olanak veriyor.

Citymapper bünyesinde İstanbul gibi kalabalık bir şehir olması ve ulaşım planlamasına daha çok ihtiyaç duyulması nedeniyle en detaylı bilgiler İstanbul kısmında. Metro, tramvay sistemlerinin olduğu gibi vapur hatlarına kadar planlama yapılabiliyor ve daha birçok ulaşım hattı uygulama içerisinde mevcut.

Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri de Twitter hesabının paylaşımları ile etkileşimde olabiliyor olması. İETT Destek Twitter hesabı ile daima iç içe.

Citymapper’in kontrol paneli de var. Bu panel sayesinde şehir değişimi yaparak rotanızı saniyeler içinde değiştirerek birçok şehrin ulaşım bilgisine saniyeler içinde ulaşabileceksiniz.

Uygulamanın giriş yapılarak kullanılıyor olması bilgilerin saklanmasına ve muhafaza edilmesine kolaylık sağlıyor. Çıkış yaptıktan sonra başka bir cihazdan giriş yaptığınızda tüm bilgilerinize kolaylıkla ulaşmaya devam edebilirsiniz. Geçmişiniz hala kayıtlı kalmaya devam edecek.

Citymapper ve Kapsamlı Hizmet 

Bünyesinde bulundurduğu tüm şehirlerin toplu taşıma ile ilgili tüm bilgilerini kapsamlı olarak sunuyor. Apple Watch desteği sağlayan bu pratik uygulamaya Android için buradan, iOS için ise buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.