Bugün oyun severlerin yakından tanıdığı oyunların büyük bir kısmı “Ketchapp Games” tarafından yayımlanmıştır. Ben de bu yazıda bu oyunlara şöyle bir göz atalım istedim. Son yıllarda en çok oynanan 5 Ketchapp oyunu hakkında izlenimlerimi anlatmaya başlamadan önce, bilmeyenler için Ketchapp Games’den kısaca bahsedelim.

Ketchapp Games Kimdir? 

Ketchapp Games; Antoine ve Michel Morcos isimli iki kardeşin 2014 yılında Paris’te kurduğu bir oyun yazılım ve yayıncı şirketidir. Kendilerini ilk olarak “2048” isimli oyunla duyurmuş ve daha sonrasında diğer oyun yazılım firmalarından aldıkları oyunları yayınlamışlardır.

2016 tarihinde ise “Ubisoft” adlı firma tarafından satın alınmışlar ve bu zamana kadar oyun yayıncı şirketi olarak mobil oyun sektöründe kendilerine sağlam bir yer edinmişlerdir.

Birçok kişi, oyunları kendilerinin geliştirdiğini düşünse de aslında oyun yayıncısı olarak çalışırlar. Basit bir mantığa dayanan ve oynayanı kendine bağlayan oyunlarıyla tanınırlar.

Lafı daha fazla uzatmadan; gelin son zamanların en çok oynanan 5 Ketchapp oyunu listemize birlikte bakalım.

1. 2048

Tabii ki ilk sırada 2048 yer alıyor. Herhalde mobil oyun oynayan herkes, bu oyunu duymuştur. Ama muhtemelen bu oyun hakkında aşağıdaki durumları bilmeyenler de vardır aranızda.

Öncelikle oyun, “açık-kaynaklı” bir oyun olarak internet ortamına konmuştur. Yani; bu oyunun kodlarını yazan arkadaş, oyunun kodlarını internete koymuştur ve daha sonra “Ketchapp Games” oyunun aynısına reklamları ekleyip iOS için yayınlamıştır. Tabii sonrasında gelsin milyon dolarlar…

Ayrıca oyun, aslında “Veewo Studio” adlı oyun stüdyosunun 1024 isimli oyunundan klonlanmıştır.

Oyunu henüz denemediyseniz Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2048
2048
Developer: Ketchapp
Price: Free
‎2048
‎2048
Developer: Ketchapp
Price: Free+

2. Twist

İlk beşe giren ikinci Ketchapp oyunu ise “Twist”.

Twist, 2015 yılının sonunda çıkan “One Tap Games” serisinin ilk başarılı eserlerinden olan, sadece ekrana zamanında dokunarak ilerlediğiniz bir oyundur.

Bu oyun, Ketchapp Games’in oyun klonlama stratejisini başlatmasından önceki son oyunlarından biridir. O yüzden aslında oyun mekanikleri anlamında eşsiz bir oyundur.

Tabii bu oyun da başarılı olduktan sonra birçok benzeri yapıldı ve hepsi de çok oynandı.

Oyun ilginizi çektiyse Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak oyunu indirebilirsiniz.

Twist
Twist
Developer: Ketchapp
Price: Free
‎Twist
‎Twist
Developer: Ketchapp
Price: Free+

3. Stack

Gelelim üç numaraya: Stack.

O zamanlar “Ketchapp Games” agresif bir şekilde “süper gündelik oyunlar” adındaki üretim hattına devam ediyor ve her hafta bir oyun yayınlıyordu. O dönem yayınlanan oyunların arasındaki tek farkın, sadece oyunların vitrini olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Buna rağmen Stack, bu oyunların arasında başarılı olanlardan biri; çünkü oynanış şekli diğerlerine göre biraz daha farklı. Fark yaratan şey ise yanlış zamanda yaptığınız tıklamalar. Bu durum, işinizi biraz daha zorlaştırıyor.

Açıkçası bu oyunu, 5 kereden fazla oynayamadım; çünkü bu oyunlarda her zaman aynı şeyi yapıyorsunuz. Bir yerden sonra oyun, tamamen diğer oyuncularla yarışma ve puanınızı onlarla karşılaştırma hissi üzerinden zevk vermeye çalışıyor. Bu da benim pek tercih ettiğim bir şey değil.

Yine de bu tip oyunları sevenler için Stack’in Android ve iOS sürümlerini burada paylaşıyorum.

Stack
Stack
Developer: Ketchapp
Price: Free
‎Stack
‎Stack
Developer: Ketchapp
Price: Free+

4. ZigZag

Oldukça basit, senaryosu olmayan ve görsellerine pek özenilmemiş bir oyun. Bana sorarsanız tek amacı, para kazanmak olan bir oyun. Büyük ihtimal Ketchapp’in o güne kadar yaptığı, en gelir odaklı oyun da denilebilir.

Çıkış tarihi Şubat 2015, yani 2048’den 11 ay sonra. Sanırım bu, mobil oyun tarihinin en kötü zamanlarına açılan bir kapı.

Oyun tasarımının sadece oyuncuya vakit kaybettirmek ve bu vakitten olabildiğince reklam geliri elde etmek için denendiği ilk oyunlardan biri. Tek yapmanız gereken (her Ketchapp oyununda olduğu gibi) zamanında ekrana tıklamak.

ZigZag’ı oyununa Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ZigZag
ZigZag
Developer: Ketchapp
Price: Free
‎ZigZag
‎ZigZag
Developer: Ketchapp
Price: Free+

5. Stick Hero

Yeni bir etkileşim, yeni bir oyun…

Stick Hero, ekrana tıklayarak değil de parmağınızı basılı tutarak oynadığınız başarılı bir oyun. Tabii ki hala her şey, sadece zamanlama ile ilgili; ama neticede konsept itibari ile “ultra gündelik bir oyun”.

Yani; otobüste, metroda vb. yerlerde oynamak isteyeceğiniz, kısa vakitlerinizi dolduracak ve sizi sinir edecek bir oyun.

Bu tip oyunları seviyorsanız, StickHero’yu oynamanızı tavsiye ederim.

Stick Hero oyunu, diğer Ketchapp oyunlarında olduğu gibi hem Play Store hem de App Store‘da yer alıyor.

Stick Hero
Stick Hero
Developer: Ketchapp
Price: Free
‎Stick Hero
‎Stick Hero
Developer: Ketchapp
Price: Free+

Neden Ketchapp Oyunu?

Listedeki oyunların istatistiklerine baktığımız zaman, her birinin sevildiğini görebiliyoruz. Bu oyunların tamamı, anlık boşlukları doldurmak üzerine tasarlanmış.

Gün içerisinde kısa boşluklarınız oluyorsa ve kafanızı boşaltmak istiyorsanız Ketchapp Games’in oyunlarına bir göz atmanızı öneririm.

Mobil oyun sektörüne yön veren bu firma, gündelik oyunlar kategorisinde dünyayı domine etmiş durumda ve her hafta 1-2 oyunu çıkıyor. Yani siz daha bir tanesinden sıkılmadan yeni bir oyunu çıkmış oluyor.

Peki siz, Ketchapp Games’in yayınladığı mobil oyunları nasıl buluyorsunuz? Favori oyununuz hangisi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
İyi bir tenisçi, sıkı bir dansçı, piyanoya düşkün bir oyun tasarımcısı.