Yıllar içinde kullanıcıların oyunları öğrenme sürecini kısaltmak amacıyla oyunların zorluk seviyesinin son derece azaltıldığını gördüm. Bu durum, beni zaman zaman rahatsız ediyor tabii. Fakat oyunlar, artık çok daha profesyonel şekilde ticari bir ürün olarak geliştirildiği için gelinen son noktada bunun kaçınılmaz olduğunu da düşünüyorum. Bugün, bu ticari bakış açısından bir miktar uzaklaşmış ve tasarımı ile ilgimi çeken bir oyun oynadım: Lines – Physics Drawing Puzzle.

Lines - Physics Drawing Puzzle 2

Lines – Physics Drawing Puzzle Nasıl Bir Oyun?

Oyunun amacı, kısaca en uzun çizgiyi yaratmak. Ama bu şekilde söylemek, bu oyunu anlatmak için yeterli olmayacaktır.

Oyunda farklı renklerde noktalar var ve bu renklerden bir tanesi de sizin renginiz. Her bölüme başladığınızda renkler, önceden belirlenmiş bir çizgi üzerinde genişliyor. Eğer sizin renginiz, bölüm sonunda en uzun çizgiye sahipse oyunu kazanıyorsunuz.

Oyunun içerisinde farklı modlar olduğu için her mod için farklı şekilde düşünmeniz gerekiyor. Örneğin bir modda size nokta koyma imkânı sunuyor; fakat başka bir modda diğer renklerin önünü kesmenize izin veriliyor.

Bu durum, oyun yapımcılarının gerçekten oyun yapmayı sevdikleri için bu işi yaptıklarını gösteriyor; çünkü tamamen ticari düşünselerdi farklı modları, aynı oyunun farklı versiyonları olarak çıkarabilirlerdi. Genelde büyük oyun firmalarının yaptığı da bu…

Lines - Physics Drawing Puzzle ekran görüntüsü

Sade Tasarım

Lines – Physics Drawing Puzzle, tasarım açısından güzel bir şekilde donatılmış ve bunu oyuna ilk girdiğinizde anlıyorsunuz. Oyunu ilk açtığınızda karşınıza çıkan menü dahi, oyunun size farklı bir tecrübe sunacağını açık bir şekilde gösteriyor.

Arka planda sakin bir müzik ve bölüm içerisinde kullanılan sesler, size oyunu sakin zamanlarda oynamanız gerektiğini anlatmaya çalışıyor gibi.

Oyun zorluğu, hiçbir zaman artmıyor diyebilirim; çünkü bölümler belli bir algoritma ile hazırlanıyor. Böyle bir oyunda elle hazırlanan bölümlerde oynamak çok daha keyifli olabilirdi.

Oyunda toplamda 5 farklı mod ve her modda 50’şer tane bölüm var. Zorluk artmadığı için bir noktadan sonra düşünmeyi bırakıyorsunuz ve bölüm açıldığı anda çözebilecek kadar alışıyorsunuz oyuna. Bu da oyunda ilerledikçe, oyunun konseptini bir puzzle oyunundan çok “relaxing” oyununa çeviriyor.

Lines - Physics Drawing Puzzle zen game

Oyunun her modunda farklı bir bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. O yüzden sıkça oynadığınız modu değiştirmenizi tavsiye ederim. Aynı modda arka arkaya çok sayıda bölüm bitirmek, oyunu hızlı tüketmeye sebep olabilir.

Grafikler, sade ve göz yormuyor. Ama oyun içerisinde, oyun deneyiminizi ciddi şekilde azaltan bir reklam görüyorsunuz. İlk gördüğümde hata sanmıştım, fakat daha sonrasında yapımcılar tarafından bilerek yapılmış bir reklam stratejisi olduğunu anladım ve bu konuda gerçekten bir hayal kırıklığına uğradım.

“Her şey bu kadar iyi giderken o banner reklamı olmamalıydı”. Bu durum, kendi ideolojilerinin tam tersine olmuş maalesef. Zaten bölüm aralarında zaman zaman video reklamları gösteriliyor. Bu haliyle çok ticari bir his veriyor bence.

Lines - Physics Drawing Puzzle Android

Bu arada oyunun yapımcıları konusunda kısa bir araştırma yaptım. Genel olarak yaptıkları Puzzle oyunlarının güzel olduğunu söyleyebilirim. Oyun tasarımı konusunda da oldukça vakit harcadıkları aşikâr.

Oyunu tamamen bitirecek kadar vaktiniz yoksa, oyunun farklı modlarını mutlaka deneminizi öneririm; çünkü her biri, beyninizin farklı bölümlerini çalıştıracak ve yeteneklerinizi sınama şansı verecek.

Bu tip bulmaca oyunlarından hoşlanıyorsanız Lines’ı denemek için Play Store‘dan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.