Bugün birlikle göz atacağımız uygulama Help Steps. Bu uygulama hem sağlıklı bir birey olmamızı destekliyor hem de bu yolda atacağımız adımlarda farklı bir motivasyona sahip olmamızı sağlıyor. Help Steps uygulaması hareket etme seviyemizin bu denli azaldığı bir dönemde hayatımıza hareket katmayı ve bizi daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlayan bir uygulama. Oluşturduğu alt yapısıyla ve belirlediği derin motivasyon unsuruyla oldukça sağlam bir iş olarak görünüyor.

Help Steps uygulaması attığınız adımları telefonunuzla iletişim kurarak sayıyor ve adımlarınızı kazanca çevirmenizi sağlıyor. Elde ettiğiniz kazancı da, sosyal sorumluluk projelerine aktarabilme imkanı sunuyor. Kurguladığı bu alt yapı sayesinde, kullanıcıları ortak bir amaçta birleştirerek motivasyon, sağduyu, ortak bilinç süreçlerine katkı sunuyor.

Sağlıklı Kalmanız için Hareket Etmeniz Şart!

Dünya sağlık örgütüne göre günde 10.000 adım atmanız gerekiyor, bu da yaklaşık olarak 7 kilometreye tekabül ediyor. Günde yapılan 45 dakikalık bir yürüyüşün, bizi birçok korkutucu hastalıktan kurtarabileceği uzmanlar tarafından söyleniyor. Hal böyleyken adım sayımızı artırıp bunları da Help Steps ile değerlendirmek çok mantıklı.

Uygulamayı daha detaylı anlayacak olursak, Help Steps telefonunuzun HealthKit uygulamasıyla bağlantı kurarak atılan adımları görüntülüyor. Sizin de tek yapmanız gereken bu adımları gün bitmeden HELPSTEPS‘e yani HS’ye çevirmektir. Biriktireceğiniz HS’lerle sağduyu panelinde yer alan ihtiyaç sahibi çocuklara, insanlara ve sivil toplum kuruluşlarına adım bağışı yapabileceksiniz. Bu bilgilerin ışığında daha fazla yürüme motivasyonu bulacak, kendinizi iyi hissedecek, kendinizin ve başkalarının sağlığı için adımlar atacaksınız.

Help Steps ile Adımlarınızı Analiz Edin

Help Steps uygulamasında profil oluşturup adımlarınızı günlük/aylık olarak takip edebilir. Her gün attığınız adım sayılarından yola çıkılarak oluşturulmuş, o ay içindeki ortalama adım miktarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanında aynı şekilde aylık bazda, dönüştürdüğünüz adım sayısını, cüzdanınıza girdiğinizde toplam kazanılan HS miktarını, bağış yapılan toplam HS miktarını, geneldeki HS sıralamanızı ve arkadaşlarınız arasındaki HS sırasını görüntüleyebilirsiniz.

Arkadaşlık Sistemi ve Güncel Projeler

Hepimizin bildiği gibi birlikten kuvvet doğar. Gün içinde attığınız adımların faydalı bir amaca hizmet etmesi için bu uygulamayı arkadaşlarınızla kullanabilir, birlikte yürüyüşlere çıkıp hem güzel vakit geçirip hemde adım sayınızı yükseltebilirsiniz. Uygulamada profil oluşturup arkadaş paneline girdiğinizde arama kısmından arkadaşlarınızın kullanıcı adını aratmanız ve onlara arkadaşlık istediği göndermeniz gerekiyor.

Arkadaşlık istediğiniz kabul edildikten sonra girebildiğiniz etkileşimleri sıralayalım. Öncelikle kendinizde olduğu gibi arkadaşınızın da günlük ve aylık adım istatistiklerine erişiminiz oluyor. Bununla birlikte gün içerisinde hareket etmeyen arkadaşlarınızı yürüyüşe çıkarmak için ikna etmeye çalışırken, bu istatistikleri kullanarak onların üzerine gidebilirsiniz. 🙂 Öte yandan dönüştürmüş olduğunuz HS adımlarınızı arkadaşınıza gönderebilir veya alabilirsiniz. Uygulamanın arkadaşlık sistemi gözden geçirilince, belirli bir zaman sonunda kendinizi sağlık adına girilmiş tatlı bir rekabette bulmanız çok da şaşırtıcı olmayacak.Help Steps

Uygulama içerisinde adımlarınızı harcayabileceğiniz iki bölüm bulunmakta. Bunlardan ilki Türk Telekom ve Vodafone operatörlerinin kullanıcılarına sunduğu biriktirdiğiniz HS’lerle kazanabileceğiniz İnternet kullanım hakkı. İkinci harcama seçeneğiniz ise sahip olduğunuz adımları sosyal sorumluluk projelerine bağışlamanız. Adım bağışlayabileceğiniz sosyal sorumluluk projelerinden birkaçı; Ahbap Platformu, Kansersiz Yaşam Derneği, Tuğba Özer’in “Yürüyemeyen Çocuklar için Yürüyün!” kampanyası, Sokak hayvanlarına destek için “Dilsiz Dostlarımıza Dil Katıyoruz…” kampanyası. Şimdilik oluşturulmuş güncel kampanyalar bu şekilde ancak gelecek zamanlarda kullanıcıların da fikirleri ve katılımları doğrultusunda bu tür projelerin çeşitlendirileceğini düşünüyorum.

Sağlıklı bir yaşam için yürürken, adımlarınızı değerlendirebileceğiniz bu uygulama dikkatinizi çektiyse Google Play Store veya Apple App Store sayfalarını ziyaret edebileceğiniz gibi aşağıdaki linkleri kullanarak telefonunuza da indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Oyun, film, yabancı dizi ve post rock türü müzik seven, hayata ve insanlığa eleştirel yaklaşan, her şeyden biraz biraz, hiçbir şeyden tam değil sözünü hayat felsefesi haline getirmiş birey.