WhatsApp uygulaması, ilk kullanıma sunulduğundan beri giderek büyüyen ve gelişen bir uygulama. Bugün dünyada 180’in üzerinde ülkede 1 milyardan fazla kullanıcı, WhatsApp uygulaması ile her zaman, her yerde ve herkes ile iletişimde. Ücretsiz olan bu uygulama dünyanın her yerinde mobil telefonlarda kullanılabiliyor. WhatsApp tasarımcıları bu gelişmeye rağmen boş durmuyorlar. Artık WhatsApp canlı konum paylaşma özelliği de eklendi.

WhatsApp Canlı Konum Özelliği

WhatsApp ile artık kullanıcılar bulundukları konumu gerçek zamanlı olarak arkadaşları ile paylaşabiliyor. Arkadaşlarının konumlarını canlı olarak görebiliyor. Güvenlik açısından düşünülürse bu uygulama son derece isabetli.

WhatsApp Canlı Konum Nasıl Gönderilir?

WhatsApp canlı konum paylaşma özelliğini kullanabilmek için konum gönderilecek kişinin sohbet sayfasındayken öncelikle “konum gönder” seçeneğini tıklamak gerekiyor. Daha sonra gelen pencerede “mevcut konumu paylaş” seçeneğine basılıyor. Arkasından “devam” seçeneğine basılarak canlı konum karşı tarafa gönderiliyor.

WhatsApp Canlı Konum Özelliği

Uygulama içinde canlı konum paylaşma süresini belirlemek de mümkün. Kullanıcı isterse bu paylaşımı 15 dakika veya 1 saat, 2 saat şeklinde sınırlayabiliyor. Bu seçim, kullanıcının tercihine bağlı. Konumunun ne kadar süre ile izlenmesini istiyorsa ekranda buna uygun seçim yapabilir.

Kullanıcı aynı zamanda bir not da eklemek isteyebilir. Bunun için ekranda “yorum ekle” seçeneğini kullanarak bunu yapabilir.

Konum gönderildikten sonra karşı taraf, WhatsApp uygulamasının içinde, gelen mesajlar arasında, gönderen kişinin konumunu harita üzerinde görebiliyor. Özellikle buluşma problemleri yaşayan veya kaybolduğunu düşünen kişiler için, hatta güvenlik endişesi duyanlar için bu uygulama son derece yararlı. Bir başka kullanım örneği de çocuklarının nerede olduğunu merak eden anne ve babalar için.

WhatsApp Canlı Konum Özelliği

Konum paylaşan kişi, belirlediği paylaşım süresi dolmadan önce de isterse canlı konum paylaşımını durdurabilir. Bunun içinde gönderilen mesajın altında bulunan “paylaşmayı durdur” seçeneğine basmak yeterli. Bu yapıldığı andan itibaren karşı taraf artık konum göremeyecek.

WhatsApp canlı konum özelliği, diğer gönderimlerde olduğu gibi uçtan uca şifrelidir. Konum bilgisi, paylaşılan kişilerin dışında hiç kimse tarafından görülemez.
Bu uygulamanın kullanılabilmesi için telefonun konum izninin açık olması gerekiyor. Aksi takdirde konumunuz saptanamaz. Bu ayar da istendiği zaman kapatılabilir.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.