Hiç bir kitabı okurken acaba bu karakterin yerinde ben olsam ne yapardım diye düşündünüz mü? Eğer cevabınız evet ise tam size göre bir oyun keşfettim. Episode, onlarca hatta yüzlerce hikayeyi içinde barındırıyor. Her bir öykü için kendi karakterinizi oluşturabiliyor ve kendi öykünüzü yaratabiliyorsunuz.episode

Aslında çok yeni bir konsept değil. Çoğu bilgisayar oyuncusunun bildiği ve her ne kadar bazıları için rol yapma oyunu kategorisinde görünse de kendi içinde bambaşka bir dünya olan görsel roman türünde bir uygulama bu. Görsel roman, ana karakteri oyuncunun yönettiği, aksiyona değil hikayeye dayalı oyunla kitap karışımı bir şey, en basit tanımıyla.

Episode, geliştirici ve okuyucu için bir arayüz olarak destek veriyor. Ortalama 10 ilâ 36 bölüm arasında olan hikayelerden birini seçip karakterinizin dış görünümünü zevkinize göre ayarladıktan sonra olayın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız her seçim hikayenin sonunu değiştiriyor. O yüzden seçim kutucukları geldiğinde dikkatli okumak ve cevaplamak gerekiyor.

episode

Episode Kendi Hikayelerinizi Tasarlamanıza da Yardımcı Oluyor

Oyunun menü panelinden “Create” başlığını seçtiğinizde mobilde veya bilgisayarda nasıl bir Episode hikayesi yazacağınıza dair rehberler var. Bunları kullanarak telefonunuzdan veya yapımcının kendi sitesinden giriş yaptıktan sonra dilediğiniz kadar karakter yaratabilir ve kendi hikayenizi yazmaya başlayabilirsiniz ama bu göründüğü kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Henüz internet sitesini denemedim ama mobil arayüzden hikaye yaratmaya çalışmak gerçekten çok fazla zamanını alıyor insanın, özellikle de Türkçe dil desteği olmayınca… Bunun yerine okumayı tercih ediyorum ben.

Hikayeler genelde aşk üçgenleri ve klasik romantik komedi unsurları içeriyor. Esas kız, esas oğlan, esas kızın çocukluk arkadaşı olan ikinci oğlan ve esas oğlanın geçmişinden gelen çoğunlukla eski sevgilisi ya da kız kardeşi olan ama bizim bunu çok sonradan öğrendiğimiz gizemli ikinci kız. Ne kadar klişe olursa olsun bu pembe dizi tadında hikayeler gerçekten hiç eskimiyor. Konu ister fantastik olsun ister polisiye.episode

Hikaye bölümlerini okumak için biletlere ihtiyacınız var ilk başladığınızda dört saatte üç bilet veriyor, belli bir hikaye sayısını bitirdiğinizde de sayı dört saatte dört bilete çıkıyor. Ayrıca günlük görevi tamamladığınızda ekstra bilet veya gem kazanıyorsunuz. Gemler hikaye içindeki özel sahneleri ve elbiseleri açmanıza ve daha romantik sonlara ulaşmanıza yarıyor. Bazı hikayeler okuduğunuz her bölümde bir gem veriyor, bunlarla başlayabilirsiniz belki.

Aşağıdaki linklere göz atmayı ve yorumlarınızı bize ulaştırmayı unutmayın.

Episode - Choose Your Story
Episode - Choose Your Story

PAYLAŞ
Öykü de yazar, anime de sever. Ama en çok nightcore dinler