Instagram kullanıcılarının, özellikle de gençlerin zihinsel sağlığı üzerinde oldukça etkili olabiliyor. Arkadaşlarınızın ve internet ünlülerinin öne çıkan zımbırıklarına ayak uydurma mücadelesi sonuçta yorucu olabilir. Ancak Instagram ve sahibi olan Facebook, fotoğraflarınızın diğer kullanıcılar tarafından ne kadar beğeni aldığını gizleyerek bu stresin bir kısmını hafifletmek için çalışıyor. Ünlü fotoğraf paylaşım sitesini patronu Adam Mosseri, geçen ay Instagram beğenilerini gizleme konusuyla ilgili imalarda bulunmuştu.

Mayıs ayında Kanada’da yapılan bir testin ardından Instagram, bu yaklaşımı Avustralya’daki kullanıcılarla da test ediyor. Yeni sistemde, fotoğraflarınızın ne kadar beğeni aldığını siz görebileceksiniz ancak takipçileriniz bunu yapamayacak. Benzer şekilde siz de diğer insanların fotoğraflarının ne kadar beğenildiğini göremeyeceksiniz.Instagram Beğenilerini Gizleme

Instagram Beğenilerini Gizleme Konusunu Önemsiyor!

Facebook Avustralya ve Yeni Zelanda’nın politika müdürü Mia Garlick, “Instagram’ın, insanların kendilerini ifade etmede rahat hissettikleri bir yer olmasını istiyoruz. Bu testin bir gönderinin ne kadar beğenileceğinin baskısını ortadan kaldıracağını umuyoruz, böylece sevdiğiniz şeyleri paylaşmaya odaklanabilirsiniz.” dedi.

Instagram beğenilerini gizleme testi konusundaki gelişmeleri resmi Twitter hesabından da duyuruyor: “Şu anda, bazı ülkelerdeki(Avustralya, Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda.) bazı kişilerin toplam beğenilerini ve video görüntülemelerini gizleyen bir test yapıyoruz. Arkadaşlarınızın, paylaştığınız fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz. Beğenen kişilerin listesine dokunarak kendi beğenilerinizi görmeye devam edebilirsiniz, ancak arkadaşlarınız gönderinizin ne kadar beğenildiğini göremez. Bu değişikliğin, herkesin Instagram’daki deneyimine nasıl bir fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyoruz.

2017 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada, beş ana sosyal ağdan Instagram’ın gençlerin zihinsel sağlığına en zararlı olduğu ortaya çıktı. Snapchat’in ardından Facebook üçüncü, Twitter dördüncü ve YouTube beşinci sırada yer aldı.

Instagram beğenilerini gizlemen konusunun yanı sıra platformdaki zorbalıkların önüne geçmek için çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde hesapları kaldırmayla ilgili politakalarını güncelledi. Öncesinde de hakaret içerikli yorumlarla ilgili bir güncelleme paylaşarak, zorbalık yapan kişilerin yorumlarını gizleme yoluna gitmişti.

Instagram’ın beğenilerini gizleme adımına şahsen çok sevindim. Akıl ve ruh sağlığımız açısından doğru bir adım olduğu şüphesiz. Influencerlar işsiz kalacak gibi dursa da gençler arasındaki beğenilme yarışının son bulması için güzel. En kısa sürede Türkiye’de de test edilmesini diliyorum.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.