Özellikle Facebook’un genç kullanıcılarını hedefleyen Bonfire uygulaması, ilk olarak 2016 yılı Eylül ayında Danimarka’da tanıtılmıştı. Birden fazla kişinin aynı anda karşılıklı görüntülü sohbet yapmasına imkan veren Facebook Bonfire, farklı efektlere sahip ve video görüşmelerini daha eğlenceli hale getiriyor.

Facebook’un bu yeni uygulaması, ilk olarak iOS kullanıcılarına sunulmuştu. Bu ilk sunumun arkasından hemen Android işletim sistemi için de çalışmalarına başlanan Facebook Bonfire, zaten yakın zamana kadar deneme sürümü ile kullanılıyordu. Şimdi Facebook tarafından bu uygulamanın Android versiyonu da tam sürümü ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Facebook, Bonfire uygulamasının Android sürümünü de ilk olarak yine Danimarka’da kullanıcılara sundu. Ancak dünyanın her yerindeki Android kullanıcıları Bonfire uygulamasını APK üzerinden indirebiliyor (Android Application Package). Bilindiği gibi APK, Android işletim sistemi ile çalışan cihazlara, Google Play Store dışından uygulama yüklenmesini sağlayan kurulum dosyasına verilen isimdir. Uygulamalar, telefona bu sayede yüklenir ve APK’lar marketlere ihtiyaç duymadan çalışır.

Aslında bugün insanların grup oluşturarak görüntülü sohbet etmelerine imkan tanıyan birçok uygulama var. Ama özellikle Facebook tutkunu olan kullanıcıların vazgeçemeyeceği bir uygulama olacak.

Facebook Bonfire ile Aynı Anda Birden Fazla İş Yapabilirsiniz

Geniş ekran kullanan kullanıcılar bir yandan uygulamayı kullanarak görüntülü sohbet yaparken, diğer yandan ekranı bölerek aynı anda başka işlemler de yapabiliyor. Örneğin; pencerelerin boyutlarını değiştirmek, çıkartma eklemek, o sırada fotoğraf çekmek, hatta çekilen fotoğrafı Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp ya da Instagram üzerinden başkaları ile paylaşmak mümkün.

Bu arada şunu belirtelim ki Facebook Bonfire uygulamasının Android sürümünü Google Play Store üzerinden indirmek isteyenlerin karşısına bir takım coğrafi engeller çıkıyor. Facebook yöneticilerinin bunun üzerine gitmeleri ve çözümlemeleri gerekiyor.

Şimdi uygulamanın Android sürümü ile birlikte, bağımsız servisler ekosistemi biraz daha genişlemiş oluyor.

Bu arada Facebook çalışanları, Bonfire uygulamasına ilave olarak bir de Talk adı verilen başka bir uygulama daha geliştiriyor. Bu uygulama daha çok gençlerin aile büyükleri ile görüntülü sohbet etmelerine odaklanıyor.

Farklı uygulamalar üzerinden gençlerin ilgisini çekmeye çalışan Facebok, sizce bu yeni projelerinde başarılı olabilecek mi?

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.