Şu anda Google, Files Go adında bir uygulamanın geliştirme süreciyle oldukça meşgul. Uygulamanın AirDrop gibi özelliklere sahip olacağı ve birçok teknik işlemin yapılmasının telefonlarda kolaylaşacağı söyleniyor. Dosya yönetimi, dosyaların temizliği, dosya paylaşımları Files Go bünyesinde yapılabilecek ve tüm Android telefonlarda Apple’ın uygulamasının benzeri bir uygulama olarak kullanılabilecek.

Uygulamanın artıları bulunurken bir eksisi ise dosya transfer özelliğinin kullanımındaki teferruat. AirDrop sayesinde zahmetsizce yapılan bu işlem ne yazık ki Files Go ile zahmetsizce gerçekleştirilemiyor. Kullanıcıların bu işlemi yapabilmeleri için öncelikle karşılıklı olarak Files Go uygulamasını çalıştırmaları ve telefonda açmaları gerekiyor. AirDrop kullanıcıları ise uygulamayı açmadan uygulamanın özelliklerini kolaylıkla kullanabilmekte.

Şu anda bu uygulama, Android telefonlarının varsayılan uygulaması olmadığından ötürü kullanım alanı daha sınırlı. Fakat varsayılan bir uygulama olarak telefonlarda bulunacak olur ise kullanım alanı da otomatikman genişleyecek. Bu nedenle şimdilik Android telefonlarda etrafta bulunan diğer bir telefona dosya aktarımı sağlanmasını kolaylaştıran en iyi yöntem Android Beam.

Android Beam sayesinde NFC bağlantısı kurulumu mümkün oluyor. Fakat günümüzde NFC bağlantısının nasıl kullanıldığını ve çalıştığını pek bilen kişi bulunmuyor. Bu yüzden özellik ne yazık ki hakkıyla kullanılamıyor. Özellikten yararlanamayan çoğunluğun göz önünde bulundurulmasıyla bir uygulamaya bu özelliklerin yüklenmesi, kullanım kolaylığı ve anlaşılabilirlik katabilir.

Ancak bu çoğunluğa henüz Files Go sunulmuş değil. Uygulama, şu an beta olarak Play Store‘da yer alıyor; ancak henüz yayınlanmadı. Uygulamanın adına bakacak olursak adında bulunan “Go” kelimesi, Android Go ile bir bağlantısı olduğunu düşündürtüyor.

Projenin hedefinin donanımı yavaş olan telefonların yavaşlığının giderilmesine dayalı olduğu, yani Android’in kırpılmış bir versiyonunun kullanılacağı düşünülüyor. Böylelikle Android’in donanımı güçsüz olan telefonlarda daha hızlı şekilde kullanılabilmesi mümkün olacak.

Files Go ile Tek Tıkla Tüm Ön Belleği Silmek Mümkün!

Android telefonlarda bellek sıkıntısının olduğu düşünülmüş ve Files Go’nun sadece 10 MB’den az yer kaplaması sağlanmış. Uygulamanın teknik özellikleri kolaylıkla kullanmayı sağlaması gibi alan boşaltma imkanı da sunuyor olması, son derece sevindirici. Uygulama içinde bulunan kontrol panelinden telefonun içerisinde ne kadar alanın boş olarak durduğu görülebilir. Sadece tek bir tık sayesinde ise ön bellekte bulunan tüm dosyalar silinebiliyor.

Büyük boyutlu dosyaların silinebilme imkanının bulunması da telefon kullanıcılarına müjdeli bir haber olarak geliyor. Telefonlarda bazı zamanlar kullanılmayan ve unutulan programların da uygulama sayesinde silineceği söyleniyor.

Uygulama içinde bulunan özelliklerden birisi ise dosya yöneticisi özelliği olarak fotoğraflara, müziklere ve birçok dokümana bakabilme imkanı bulunması. Şöyle bir bakıldığında anlaşılacağı üzere uygulamanın sunduğu birçok özellik, Android için sürpriz değil; fakat bütün telefon içi işlemlerin tek bir uygulama içerisinde kullanılabiliyor olmasının, kişilere büyük bir kolaylık sunduğu açıkça görülüyor. Ayrıca şu anda Files Go‘nun sahip olduğu özelliklere sahip, kolaylıkla telefon yönetimi sağlanan başka bir uygulamanın olmadığı da biliniyor.

Şu anda uygulamanın ücretsiz mi yoksa ücretli mi olacağı belirlenmiş değil, fakat bu uygulamanın tüm Android cihaz kullanıcılarına ücretsizce sunulması arzu ediliyor. Büyük bir çoğunluğun Android kullandığı düşünülür ise bu uygulamanın birçok kişi için büyük kolaylık sağlayacağı çok açık.

Uygulamanın tüm Android kullanıcılarının kullanabileceği şekilde açılması umut edililiyor. Önümüzdeki günlerde bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.