Facebook hissedarları, dev şirketin hisselerinde meydana gelen ani düşüşten hiç memnun değil. Geçtiğimiz hafta yalnızca birkaç saat içinde yüzde 20 değer kaybeden Facebook’a bir darbe de hissedarlarından geldi.

Facebook Hissedarları Neden Kızgın?

Facebook sosyal medya platformlarının zirvesinde bulunuyor. Ancak 2018 yılı dev şirket için hiç de kolay geçmiyor.

Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasının ardından müşterilerinin güvenini kaybetmeye başlayan Facebook, bu süreci iyi yönetti ve hisselerinde değer kaybı yaşamadı. Ancak Facebook’un veri skandalları son bulmadı. Pek çok uygulama ile ilgili kullanıcı verilerinin paylaşıldığı gündeme geldi.

Bu durum uzun vadede Facebook’un değer kaybetmesine neden oldu ve geçtiğimiz hafta korkulan gerçekleşti. Birkaç saat içinde yüzde 20 değer kaybeden şirket, bir grup hissedarının dava açması ile ikinci şoku yaşadı.

Hissedarlar, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ve CFO David Wehner’e dava açtı. Davanın gerekçesi ise yanıltıcı beyan iddiası oldu.

Şirket 129 Milyar Dolar Kaybetti

Facebook ikinci çeyrek ile ilgili mali sonuçları açıkladı. Bu sonuçlarla şirket hisselerinin değer kaybettiği ortaya çıktı. Şirket yalnızca bir günde 129 milyar dolar eridi. Bu durum şirketin Amerika Birleşik Devletleri tarihine geçmesine neden oldu.

Facebook'un Piyasa Değeri

Bu kayıp yalnızca dev şirket için değil, aynı zamanda da hissedarları için de ciddi bir gelir kaybına yol açtı. Elbette bazı hissedarlar da durum karşısında oldukça öfkelendi.

Facebook’un Başı Yine Dertte

Şirketin hissedarlarından James Kacouris ile birlikte pek çok yatırımcı, Zuckerberg ve Wehner’e dava açmak için kolları sıvadı. Dava New York’un federal mahkemesinde açıldı. Dava açan hissedarlar Zuckerberg ve Wehner’i şirketin mali yapısı ve kullanıcı sayısı ile ilgili yanıltıcı beyan vermekle suçluyor. Ayrıca hissedarlara göre bu isimler hisselerdeki kritik düşüşün de ana sorumlusu. Bakalım Facebook yeni krizi de başarı ile atlatabilecek mi?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.