Facebook’un Piyasa Değeri önemli bir düşüşle karşı karşıya. Amerika Birleşik Devletleri’nin dev şirketi, hisselerinin düşmesi ile büyük bir şok yaşadı.

Facebook’un Piyasa Değeri Neden Düştü?

Facebook Cambridge Analytica skandalından bile yara almadan çıkmayı başarmıştı. Ancak hisseleri bugün yüzde 20 oranında düşüş yaşadı. Bu da şirkete 122 milyar dolar kaybettirdi.

New York Borsası’nda işlem gören Facebook dünü 217,50 dolardan kapattı. Bugün ise 174,78 dolara kadar geriledi. Bu da yüzde 19,6 oranında bir düşüş anlamına geliyor.

Bu düşüş Amerikan tarihinde halka açık bir şirketin bugüne kadar yaşadığı en büyük düşüş olma özelliği nedeni ile son derece dikkat çekici. Bu kayıp, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in de servetinde düşüş yaşamasına yol açtı. Zuckerberg’in serveti 16 milyar dolar azaldı ve 67 milyar dolara geriledi.

Facebook'un Piyasa Değeri

Düşüş Kullanıcı Sayısında da Yaşandı

Facebook maddi olarak kayıp yaşadı. Kaybın bir diğer boyutu da kullanıcı sayısında oldu. Avrupa’da günlük aktif kullanıcı sayısı bu yılın ilk çeyreği için 282 milyondu. Ancak yılın ikinci çeyreğinde bu sayı 279 milyona düştü.

Kullanıcı sayısının sabit olduğu ülkeler de yok değildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde kullanıcı sayısı sabit kaldı. Ancak yatırımcılar yine de huzursuz. Çünkü beklenilen kullanıcı sayısında artışın meydana gelmesiydi.

Facebook'un Piyasa Değeri

Kaybın Arkasında Ne Var?

Elbette Facebook bu seneyi hiç de kolay atlatmadı. Ancak şirketin tek tesellisi hem kullanıcı sayısında ne de şirketin hisse değerlerinde bir düşüşün meydana gelmemesiydi.

Buna rağmen son dönemlerde kullanıcıların yaşadığı güvensizlik en sonunda rakamlara da yansımaya başladı. Facebook prestij kaybına uğradı. Özellikle genç kullanıcılarını kaybetmeye başlaması da şirketin aldığı en büyük darbe oldu.

Krizleri başarı ile atlatmayı bilen dev şirket bakalım bu gelişmelerin ardından nasıl tedbirler alacak?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.