Facebook insanları takip ediyor iddiası son zamanların en çok tartışılan konusu haline geldi. Peki bu iddia nasıl gündeme geldi?

Facebook İnsanları Takip Ediyor

Facebook İnsanları Takip Ediyor İddiası

Teknolojide ve bilgisayar dünyasında yaşanan hızlı gelişmeler beraberinde insanların yaşamlarını kolaylaştıran, sınırları ortadan kaldıran birçok yeni uygulamayı da beraberinde getirdi.

İnsanlar yerlerinden hiç kalkmadan istedikleri kişiler ile diledikleri zaman diledikleri yerden iletişime geçebiliyorlar. Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger bu uygulamalar arasında dünya çapında en çok kullanılan yazılımlar olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamaların bizi, kullanıcısısı olmasak bile takip ediyor olma iddiası son derece ürkütücü. Söz konusu iddia, Facebook ile ilgili gündeme geldi.

İddiaya göre Facebook yalnızca kendi kullanıcılarını değil, kullanıcısı olmayan kişileri bile takip ediyor!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz hafta 12 saat boyunca ABD Senatosu karşısında ifade verdi. Zuckerberg, şirketini aklamaya çalıştı ve özür diledi. Ancak bir konu üzerinde çok durulmadı. Facebook insanları takip ediyor mu?

Facebook İnsanları Takip Ediyor

Mark Zuckerberg’in Savunması 

Mark Zuckerberg yapmış olduğu savunmada defalarca kez özür dilerken insanları dünya çapında takip ettiklerini de itiraf etti.

Kendisine bunun gerekçesi sorulduğunda ise tamamen güvenlik amaçlı olduğunu, kişilerin Facebook’a üye olurken yapılan sözleşme ile kendilerinin takip edilmesine izin verildiğini açıkladı. İzlenme olayının sadece Facebook ile sınırlı kalmadığını da dile getirdi.

Bu skandal, sosyal medya kullanmayan kişilerin bile risk altında olduğunu gözler önüne serdi. Bakalım skandalın boyutları nereye ulaşacak.

Edinilen bilgiye göre gizlilik soruşturması hala devam ediyor. ABD; Google, Twitter, Amazon ve Reddit gibi küresel platformların siber güvenliğinden sorumlu yöneticilerini de ifadeye çağırdı.

Bu küresel skandalın diğer sosyal medya devlerine de sıçraması an meselesi. İfadelerin ardından ABD’de devam eden soruşturmanın nasıl devam edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak dikkat etmekte fayda var çünkü Facebook insanları takip ediyor…

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.