Facebook Instagram ile zirveyi görerek kazancını katladı. 2012 yılında yalnızca 1 milyar dolara satın aldığı Instagram, şimdilerde piyasa değerini 100 kart artırmış durumda.

Facebook Instagram

Facebook Instagram ile Daha da Büyüdü

Son analizler, Instagram’ın 6 yılda 100 kat büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Aslında Facebook’un Instagram’ı satın alma kararı çok eleştirilmişti. Ancak Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bu yatırımı ile oldukça büyük kar etmiş durumda.

Instagram yalnızca 1 milyar dolara satın alındı ve şu an piyasa değeri 100 milyar doları aştı. Bu da Zuckerberg’in 100 kat kar ettiği anlamına geliyor.

Facebook Instagram

Instagram Gençlerin Tercihi

Instagram her zaman gençlerin çok sevdiği bir uygulama oldu. Ancak son yıllarda popülerliği hızla arttı. Özellikle hikaye özelliğinin eklenmesi uygulamanın kullanılma oranını da katladı.

Şimdilerde Instagram YouTube’a rakip olmaya hazırlanıyor. Instagram IGTV ile 1 saat süreli videolarınızı yayınlayabileceksiniz. Bu iddiasını gerçekleştirebilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Piyasa Değeri Gün Geçtikçe Yükseliyor

Instagram’ın gelirleri, Facebook’un gelirleri arasında yalnızca yüzde 10’luk bir kısmı ifade ediyordu. Üstelik bu durum yalnızca bir yıl öncesiydi. Şimdi ise bu oran yüzde 16’ya yükseldi. Bu durumun en önemli nedeni şüphesiz kullanıcı sayısının gün gün artış göstermesi ve 1 milyarı aşması.

Bu durum Instagram’ın Facebook’a kazandırmaya devam edeceğinin de en büyük kanıtı olarak görülüyor. Aslında son dönemde etkisi hızla yayılan ve gençlerin ilk tercihi haline gelen Instagram, gün geçtikçe ilgi kaybeden Facebook’u bile geride bırakabilir.

Özellikle IGTV yatırımı ile gözünü daha da yükseklere diken Instagram, yeni bir video yükleme platformu olma iddiasını zirveye taşıyabilecek mi göreceğiz. Ancak bilinen tek şey, Facebook’un Instagram’ı satın alarak oldukça akıllıca bir yatırıma imza attığı.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.