Gündelik yaşamımızda kimi zaman adını bilmediğimiz, ama çok beğendiğimiz ya da adını hatırlayamadığımız şarkılarla karşılaşırız. Beklemeden ve uzun araştırmalara girmeden çalan şarkının hangisi olduğunu bilmek isteriz. İşte böyle anlar için şahane bir mobil uygulama var. Shazam ile bilmediğimiz müziklerin kime ait olduğunu bulmak çok kolay.

Mobil cihazlara indirebileceğimiz mobil uygulama aracılığıyla çok daha pratik bir şekilde müzik keşfine çıkabilmek gayet mümkün. Müzikseverlerin imdadına koşan Shazam ile siz de parçaların adını ve hangi sanatçıya ait olduğunu anında bulabilirsiniz.

1999 yılında kurulan Londra merkezli Shazam Entertainment adlı şirketin geliştirdiği Shazam mobil uygulaması, 1 milyardan fazla indirme sayısına ulaşarak dünya çapında kullanılan en popüler mobil uygulamalar arasında yerini aldı. Ayda 100 milyonun üzerinde kullanıcının şarkı tanımlamak için başvurduğu bu uygulama, müzik keşfine çıkmak isteyenlerin mobil cihazlarında mutlaka bulunmalı. İşte Shazam hakkında diğer önemli ayrıntılar…

Shazam

Shazam Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak 2002 yılında kısa mesaj üzerinden müzik tanımlama hizmeti sunmaya başlayan Shazam, 2008 yılında Apple mağazasında mobil uygulama olarak sunuldu. Artık Android ve diğer işletim sistemlerine uygun versiyonları da bulunan bu uygulama aracılığıyla merak ettiğiniz şarkıların yanı sıra televizyon programları ve reklamlar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Bunun için, adını ve şarkıcısını tespit etmek istediğiniz şarkı çaldığı esnada, uygulamayı açarak anasayfada beliren butona dokunmanız gerekiyor. Böylece müzik sesini analiz edip dijital parmak izi oluşturan uygulama, milyonlarca şarkının bulunduğu veri tabanında bir arama gerçekleştiriyor. Dakikalar içerisinde eşleşen sonuçla ilgili detayları ekranınızda gösteren bu uygulama sayesinde her türden müzik ile tanışabilirsiniz. Yaptığınız aramaları hafızasında depolayan bu uygulama sayesinde müzik bilgilerini daha sonra incelemek üzere kaydetme imkanınız da var.

Shazam 2

Peki Shazam, Neden İndirilmesi Gereken Uygulamalar Arasında?

Sadece müzik keşfiyle sınırlı kalmayan uygulama, kullanıcılarına birçok farklı özellik de sunuyor. Örneğin, uygulama aracılığıyla sevdiğiniz sanatçıları takip edip, onların hangi şarkıları arattığını öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Yeni çıkan albümler hakkında bilgiler de alabileceğiniz uygulama sayesinde müzik dünyasındaki gelişmelerden haberdar olabilmeniz mümkün.

Şarkı bilgilerinin yanı sıra şarkı sözleri ve videoları da keşfetmeye olanak sağlayan Shazam üzerinden, dilediğiniz parçaları Spotify çalma listenize ekleyebilirsiniz. Üstelik iTunes ve Google Play Music entegrasyonu sayesinde istediğiniz şarkıları uygulama üzerinden hızlıca satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook, Twitter, WhatsApp, Pinterest ve Google+ hesapları üzerinden paylaşım yapmayı mümkün kılan uygulama yardımıyla arkadaşlarınızı dinlediğiniz müzikler hakkında bilgilendirme şansı yakalayabilirsiniz.

Shazam’ın bir diğer öne çıkan özelliği ise görsel tanıma. Shazam’ın logosunun bulunduğu poster, dergi ve kitapları uygulamanın dahili kamera özelliği üzerinden tarayarak, söz konusu ürünler hakkında çeşitli bilgilere erişilebilir. QR kodlarını da okuyabilen bu işlevi ile uygulama, müzik dünyası dışındaki ürünleri de kapsayan önemli bir hizmet sunuyor.

İlk defa dinlediğiniz ve ilginizi çeken müzikleri keşfetmek için ideal bir yöntem olan Shazam uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.