Facebook kullanıcı girişi konusunda doğrulama seçeneklerini artırma kararı aldı. Böylece hesapların güvenliği adına, daha güçlü bir koruma sistemi sunulmuş oldu.

Facebook Kullanıcı Girişi

Facebook Kullanıcı Girişi, Artık Daha Güvenli

Facebook, veri skandalının ardından güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkarmak adına güçlü adımlar atmakta kararlı. Bu nedenle de yeni çalışmalara imza atıyor. Son olarak da kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak için hesapların risk altında olmasını önlemeye yönelik yeni bir güncelleme yaptı.

Bundan sonra Facebook iki adımlı doğrulama sistemi ile hesap girişi talep edecek. Ayrıca kullanıcıların telefon numaralarını paylaşması konusunda bir talepte bulunamayacak.

Yapılan açıklamada Duo Security, Google Authenticator gibi üçüncü taraf doğrulama uygulamalarına destek verileceğinin altı çizildi.

Peki bu ne anlama geliyor? Artık Facebook şifreniz, kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından ele geçirilse bile, SMS ile gönderilen kodun girilmesi gerekeceği için işlem yapılmasına engel olunacak. Böylece hesapların çalınması problemi de ortadan kalkmış olacak.

Facebook Kullanıcı Girişi

Güvenlik Üst Seviyede

Bilindiği gibi Facebook’un güvenlik açıkları uzun zamandır tepki çekiyordu.  Sosyal medya devi de çareyi yaptığı hataları kabul etmekte buldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ifade verdi ve farklı mecralarda konuyla ilgili tekrar tekrar özür diledi.

Zuckerberg, yaptığı her açıklamada bu sorunla ciddiyet mücadele edeceklerinin altını çizdi. Sonuçta da bu konudaki en kararlı adımlardan biri olan bu güncelleme geldi ve kullanıcı güvenliğine yeni bir katman eklendi.

Telefon Numarasına Gerek Yok

Aslında daha önce Facebook, telefon numaralarının verilmesi ile ilgili tepki çekmişti. Kullanıcılar, Facebook’tan kendilerine gönderilen gereksiz mesajlardan rahatsız olmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook CSO’su Alex Stamos, bu mesajlardan dolayı özür dilemişti.

Yeni sistemde artık Facebook telefon numaranızı istemeden iki aşamalı güvenlik hizmeti sunacak. Hizmetten yararlanmak için ise “Ayarlar” sayfasına girmeniz ve buradaki “Güvenlik ve Giriş” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Siz de Facebook hesabınızı daha güvenli hale getirmek isterseniz, yukarıdaki ayarları yaparak kullanıcı girişinizin güvenliğini artırabilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.