Facebook kullanım oranı gün geçtikçe düşüyor. Sosyal medya devi Facebook’u üzen rapora göre gençler uygulamaya olan ilgilerini kaybetmeye başladı.

Facebook Kullanım Oranı

Facebook Kullanım Oranı Neden Düşüyor?

Sosyal medya artık hayatımızın merkezinde. Gittiğimiz yerden yediğimiz yemeğe kadar her şeyi sosyal medya platformlarında paylaşma ihtiyacı duyuyoruz.

Bu durum da bazı uygulamaların kullanım oranlarını gün geçtikçe artıyor. Ancak Facebook için durum pek iç açıcı olarak görülmüyor.

Facebook Kullanım Oranı

Gençler Facebook’u Tercih Etmiyor

Bir zamanların en popüler uygulaması olan Facebook, çağa yenilmiş görünüyor. Gençler tarafından eskisi kadar popüler görülmeyen Facebook’a olan talep her geçen gün azalıyor.

Yapılan araştırma da bu sonucu gözler önüne serdi. ABD merkezli ünlü araştırma ve düşünce kuruluşu olan Pew Araştırma Merkezi çarpıcı bir ankete imza attı. Anket sonucuna göre Facebook yeni özelliklerle kullanıcı çekmeye çalışsa da eski popülerliğini çoktan yitirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen ankete göre popüler sosyal medya uygulamasının yerini YouTube, Instagram ve Snapchat aldı.

Kullanım Oranı Yüzde 20 Düştü

Facebook’un kullanım oranı 2015 yılında yüzde 71 olarak raporlanmıştı. Ancak yeni araştırma bu oranın yüzde 51’e düştüğünü gözler önüne serdi.

Oran gösteriyor ki her beş gençten biri artık Facebook kullanmıyor.

YouTube Zirvede

Araştırmanın sonucuna göre en çok tercih edilen sosyal medya platformu yüzde 85 kullanım oranı ile YouTube oldu. YouTube’u yüzde 72’lik kullanım oranı ile Instagram takip ederken, Snapchat yüzde 69 kullanım oranı ile de üçüncü oldu.

Araştırmanın bir diğer ilginç verisine göre akıllı telefon sahibi gençlerin oranının yüzde 73’ten yüzde 95’e yükseldiği de görüldü. Bu da akıllı telefonu bulunmayan gencin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu gözler önüne seriyor.

Bir diğer sonuca göre dar gelirli gençler daha çok Facebook kullanıyor. Yüksek gelirli gençler ise diğer uygulamaları daha çok tercih ediyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.