WhatsApp’tan Google Drive ile ilgili dikkat çeken bir zafiyet haberi geldi. Popüler uygulamanın Android kullanıcıları için sunduğu özellikte önemli bir güvenlik açığı tespit edildi.

WhatsApp’tan Google Drive

WhatsApp’tan Google Drive Hatası

Popüler uygulama WhatsApp, geçtiğimiz günlerde kullanıcıların yedeklerini Google Drive’a yükleyebileceğini duyurmuştu. Yalnızca Android kullanıcılarının faydalanabileceği bu özellik sayesinde yedeklerin kotadan düşmesi önlenmişti.

Üstelik bu sayede WhatsApp yedekleri, hem ücretsiz hem de sınırsız şekilde tutabilecekti. Ancak özelliği kullananlar, kötü bir sürpriz yaşayabilirler. Buna göre 12 Kasım’dan itibaren Google Drive’de depolanan veriler, ciddi bir güvenlik zafiyeti ile karşı karşıya. Peki tam olarak nasıl bir zafiyet söz konusu? İşte detaylar…

WhatsApp’tan Google Drive

WhatsApp’ta Güvenlik Zaafiyeti Yaratan Özellik

Yeni özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları, dosyalarını Google Drive’da saklayabiliyor. Üstelik bunu hem sınırsız hem de ücretsiz şekilde yapabiliyor. Ancak özellik, kusursuz değil. Öyle bir tehlike barındırıyor ki tüm Android kullanıcılarının yedekledikleri veriler, tehlike altında olabilir.

WhatsApp 12 Kasım tarihi ile Google Drive’da saklanacak verilerin uçtan uça şifreleme sistemi ile korunmayacağını kamuoyu ile paylaştı. Bu da kötü niyetli kişilerin Google Drive’daki verilerinize eriştiğinde şifrelenmiş ve tedbir alınmış dosyalarla değil, açık bir şekilde bilgilerin yer aldığı dosyalarla karşılaşacakları anlamına geliyor.

Bu da ciddi anlamda bir güvenlik zafiyetinin ortaya çıkmasına yol açacak gibi görünüyor. Aslında WhatsApp şimdiye kadar bu verileri uçtan uca şifrelemişti. Bu nedenle de Google Drive’daki veriler güvendeydi.

Ancak dev şirket, tartışmalı bir kararla şifreleme desteğini çekeceğini açıkladı. Bu arada hemen belirtelim bu karar, sadece Android kullanıcılarını etkileyecek. iOS kullanıcıları, iCloud kullanıyor ve böyle bir riskle karşı karşıya değil.

Peki söz konusu karar, Android kullanıcılarının özelliğe olan bakışını değiştirecek mi? Yapılan yorumlar, özelliğin ayrıcalıklı halini kaybettiği yönünde. Pek çok kullanıcı da veri güvenliği adına Google Drive’da yedekleme yapmaya yanaşmayacaktır. WhatsApp’ın 12 Kasım tarihine kadar bu özellikle ilgili kararından vazgeçip vazgeçmeyeceği ise şimdiden merak konusu haline geldi.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.