Cambridge Analytica Facebook skandalının ardından büyük bir prestij kaybı yaşamıştı. Skandalın ardından beklenen oldu ve şirket kapanacağını kamuoyu ile paylaştı.

Cambridge Analytica

Cambridge Analytica ve Veri Skandalı

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un 87 milyon kullanıcısının verilerini izinsiz kullandırdığı ortaya çıkmıştı. Skandala imza atan firma da Cambridge Analytica olarak karşımıza çıkmıştı.

This Your Digital Life uygulaması ile kullanıcıların verilerini satın alan ve bu bilgileri 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde kullanan firma kapanacağını duyurdu. Kapanacak firmalardan biri de üst şirket SCL Group…

Açıklama SCL Group kurucusu Nigel Oakes’ten geldi. Açıklama yapan Oakes, iki şirketin de kapanacağına dair çıkan haberleri doğruladı. Oakes şu açıklamayı yaptı:

“Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Cambridge Analytica, şirketin kendisini düzeltme çabalarına rağmen yasal ve aslı olmayan sayısız suçlamalara maruz kaldı, aynı zamanda hem siyasi hem de ticari arenalarda çevrimiçi reklamcılığın standart bir parçası olan geniş çapta kabul edilen faaliyetler için suçlandı.

Malins’in raporunda (bağımsız araştırmacı Julian Malins) da tam olarak görülebileceği üzere, Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasal olarak hareket ettiğine dair sarsılmaz bir güvene sahip olunmasına rağmen, medya tarafından oluşturan kuşatma, neredeyse tüm müşterilerin ve tedarikçilerin şirketten uzaklaşmasına yol açtı.

Sonuç olarak, Cambridge Analytica’nın yönetimini değiştirmek şirketin işlerini yürütmesi için gerçekçi bir alternatif olarak görülmemiş, yürütülen faaliyetlerin durdurulmasını ve şirketin kapatılmasına karar verilmiştir.”

Cambridge Analytica

İstifaların Ardından Kapatma Kararı

Şirket, daha önce iki kez CEO değiştirmişti. Bunun dışında pek çok ülkenin seçimlerine müdahale etmekle ve gizli anlaşmalarla suçlanmıştı. Bu prestij kayıpları da pek çok istifayı beraberinde getirdi.

Şirketin CEO’su olan Alexander Nix, bir televizyon programında, ABD Başkanlık Seçimlerine müdahale edildiğini doğrulamış ve bu itirafı neticesinde de görevinden alınmıştı. Görevi vekaleten Alexander Tayler devralmıştı. Ancak daha sonra Tayler da bu görevden alınarak eski görevine döndürülmüştü.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.