Facebook terör kaynaklı içeriklerle ilgili önlem almaya başladı. Milyonlarca IŞİD ve El-Kaide içerikli paylaşım Facebook tarafından silindi.

Facebook Terör

Facebook Terör İçeriklerini Sildi

2018 yılının ilk üç ayında 2 milyona yakın IŞİD veya El-Kaide paylaşımı Facebook tarafından silindi.  Üstelik engellenen radikal kaynaklı bu içeriklerin sayısı bir önceki çeyreğe kıyasla iki kat yükseldi.

Bildiğiniz gibi Facebook son dönemlerde Cambridge Analytica skandalı ile gündemde. Facebook skandalın ardından tarihinde ilk defa “terör” tanımı yaparak, kullanıcılarına daha şeffaf bir ortam sağladığının mesajını vermek istedi.

Aslında Avrupa Birliği, terör kaynaklı bu tarz içeriklerin daha hızlı kaldırılması konusunda Facebook’a baskı yapıyordu. Aksi halde bu konu yasalar aracılığı ile zorunlu hale getirilecekti. Bu durum, Facebook’un da söz konusu içerikler konusunda daha hızlı davranmasını gerekli kıldı.

Facebook Terör

Radikal İçeriklerde Beklenmeyen Artış

Facebook, 2018 yılının ilk çeyreğinde 1,9 milyon içeriğe müdahale etti ve sildi. Geri kalan içerikler için bilgilendirme etiketleri eklendi.

Facebook  Radikal İçerikleri Nasıl Algılıyor?

Sosyal ağ devi, radikal içerikleri görsel algılama otomasyon yazılımları ile buluyor. Üstelik içeriğin saptanması ve kaldırılması da ortalama bir dakikayı buluyor. Facebook bu sürecin 1 dakikanın da altına düşürüldüğünü belirtiyor.

Facebook, radikal içerikleri her zaman engelliyordu ancak ilk kez kendi terör tanımını da yaptı ve  terörü “Herhangi bir devlet dışı organizasyonun bir kişiye, varlığa, topluluğa, organizasyona ya da devlete şiddet içerikli saldırılar planlayarak politik, dini ve ideolojik hedeflere ulaşmaya çalışması” olarak açıkladı.

Facebook’un bu tanımının tüm ideolojiler için geçerli olduğunun altı çizildi. Irkçılık ve dini radikallik dahil, bu tanım geniş bir anlam içeriyor. Bakalım Facebook terör konusunda geliştirdiği bu refleks ile kullanıcılarının güvenini kazanabilecek mi? Kullanıcıları daha güvenli bir sosyal ağ platformuna kavuşturan bu çalışmaların nasıl devam edeceği merakla bekleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.