Facebook Tinder sitesi gibi çöpçatanlık yapmaya hazırlanıyor. Bilindiği gibi popüler sosyal ağ Tinder, yalnız kişilerin sevgili bulmalarını sağlayan bir sisteme sahipti. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklama, Facebook Tinder olacak iddialarını güçlendirdi.

Facebook Tinder

Facebook Tinder Olacak

Dünyanın en popüler sosyal medya şirketinin CEO’su Zuckerberg, önümüzdeki süreçte Facebook’un çöpçatanlık özelliğinin kullanıma açılacağını duyurdu. İlk ağızdan gelen bu açıklama da Facebook’un Tinder’a rakip olacağı iddialarını doğruladı.

Haberin detaylarını paylaşan BBC Türkçe’de yer alan bilgilere göre, Zuckerberg bu açıklamayı Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde gerçekleştirilen F8 Konferansında açıkladı.

Üstelik bu açıklamaya göre Facebook’un amacı kısa süreli birliktelikler de olmayacak. Facebook, uzun süreli ve sağlıklı ilişkilerin önünü açmaya çalışacak.

Zuckerberg, bu isteklerini şu sözleri ile açıkladı: “Bu özellik geçici ilişkiler değil, gerçek ve uzun ömürlü ilişkileri hayata geçirecek”

Facebook Tinder

Özellik Nasıl Kullanılacak?

Şimdi merak edilen Facebook’un çöpçatanlık hizmetinin nasıl kullanılacağı. Yapılması gereken son derece basit. Mevcut profilinizle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratacaksınız. Üstelik bu profil arkadaş listenizdeki kişiler tarafından görülmeyecek.

Profilinizde yer alan bilgilere göre Facebook algoritması eş tavsiyeleri sunmaya başlayacak. Üstelik bu hizmet ücretsiz olacak.

Çöpçatanlık Siteleri Değer Kaybedecek

Aslında Facebook’un sunacağı bu hizmeti veren pek çok site bulunuyordu. Tinder dışında da ücretli olarak üye olabileceğiniz arkadaşlık siteleri mevcuttu. Facebook bu adımı ile ücretli arkadaşlık sitelerine darbe vurmuş oldu.

Yapılan açıklamanın ardından dünyanın en büyük arkadaşlık sitesi Match.com’un hisseleri New York Borsası’nda %22 gerileme yaşadı.

Bilgiler Güvende Olacak mı?

Veri skandalının ardından kullanıcılarının güvenini kaybeden Facebook, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini açıkladı ve kullanıcı bilgilerinin tamamen güvende olacağını vurguladı.

Özelliğin ne zaman kullanıma açılacağı konusunda henüz net bir tarih verilmedi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.