Facebook ve Instagram küçük çocuklar için güvenlik tedbirlerini artırma kararı aldı. Çocukların sosyal medya kullanma yaşının düşmesi, çeşitli tehlikeleri de gün yüzüne çıkarıyordu.

Facebook ve Instagram Küçük Çocuklar

Facebook ve Instagram Küçük Çocuklar için Önlem Alacak

Son yılların en büyük tehlikesi, hiç kuşkusuz küçük çocukların erken yaşlarda sosyal medya kullanmaya başlaması olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar kötü niyetli insanların tuzağına düşebildikleri gibi çeşitli zararlar da görebiliyor.

Bu nedenle Facebook ve Instagram, gelen tepkileri de dikkate alarak bir dizi önlem için harekete geçme kararı aldı.

Reşit Olmayan Kişilerin Hesapları Tespit Edilecek

Facebook operasyonel bir değişikliğe imza attı. Artık reşit olmayan kullanıcıların hesapları otomatik olarak tespit edilip kilitlenecek. Reşit olduklarını iddia eden bireyler bu durum karşısında hesaplarını yeniden aktif hale getirmek isterlerse, devletin vermiş olduğu resmi kimlik belgelerinin fotoğrafını şirkete bildirmek zorunda kalacak.

Facebook’u Harekete Geçiren Belgesel

Aslında Facebook’un bu dev adımı atmasındaki en büyük etken İngiltere’nin Channel 4 kanalında yayınlanan bir belgesel oldu. Belgeselde Facebook içerikleri hakkında bilgi verilirken firmanın 13 yaş altındaki kullanıcıları bilerek görmezden geldiği vurgulandı.

Belgeselin ardından Facebook hemen harekete geçti ve politikalarında değişikliğe gitti.

Facebook ve Instagram Küçük Çocuklar

Facebook, “ABD Çocuk Gizliliği Koruma Yasaları”na uyuyor ve 13 yaş altı çocukların bilgilerini toplamak için ebeveyn onayı talep ediyor. Son değişiklik ile hesap direkt askıya alınacak. Bu sayede çocukların sosyal medyada daha az vakit geçirmesi de sağlanmış olacak.

Facebook son dönemlerde istismar videolarını silmekte geç kaldığı yönünde de sert bir şekilde eleştirilmişti. Özellikle şiddet ve istismara dayalı bu tarz içeriklerin kaldırılmaması çocuklar için de ciddi anlamda risk taşıyordu.

Facebook ve alt şirketi Instagram’ın yeni kararının çocukların korunmasında önemli faydalar sağlayacağı tahmin ediliyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.