Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ifade verdi. Kullanıcı verilerinin izinsiz kullanımı ile ilgili gündemden düşmeyen Facebook adına ABD Kongresi’nde ifade veren Zuckerberg, hatasını kabul etti ve kullanıcılardan özür diledi.

Zuckerberg İfade

Zuckerberg İfade Verirken Neler Oldu?

Zuckerberg ifade verirken her zamanki gri tişörtlü kombinini değil, takım elbise giymeyi tercih etti. Oldukça ciddi görünüyordu ve söze hatasını kabul edip özür dileyerek başladı.

Senatörlerin karşısında ifade veren Zuckerberg, “Bu araçların zarar verme amaçlı da kullanılabilmesine engel olmak için yeterince çaba göstermediğimiz açık. Bu yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve program geliştiricileri ile veri gizliliği için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg İfade

Sorumluluklarımızı Yerine Getiremedik

Olanlardan sorumlu olduğunu belirten Zuckerberg, “Bu çok büyük bir hataydı, benim hatamdı özür dilerim. Facebook’u ben başlattım ben işlettim ve burada olanlardan ben sorumluyum” açıklamasında bulundu.

Seçimlere müdahale edilmesinin tespitinde geç kaldıklarını ifade eden başarılı girişimci, sadece geleneksel siber saldırılara hazırlıklı olduklarını itiraf etti.

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri’nin silahlanma yarışına da değinen Zuckerberg, seçimlerde Rusya’nın müdahalesini soruşturmakla görevli özel yetkili savcı ile işbirliği içinde olduklarını doğruladı.

Zuckerberg İfade

“Kullanıcıları Uyardık”

Facebook Kurucusu ayrıca verileri çalan Cambridge Analytica şirketi ile yaşananları incelediklerini ve kullanıcıları bu konu ile ilgili uyardıklarını belirtti.

Cambridge Analytica’dan Yalanlama

Zuckerberg senatörlere ifade verirken Cambridge Analytica şirketi adına Twitter üzerinden açıklama yapıldı ve “Yalan haberleri ve temelsiz iddiaları gerçekmiş gibi veren haber kanallarına mektup gönderilmesi için avukatlarımızı görevlendirdik” ifadelerine yer verildi.

Genç girişimci ise kullanıcı verilerini toplayan uygulamaları kaldırdıklarını ve bu uygulamaların verileri silmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili “Bize sildiklerini söylediler. Onlara inanmak açıkça bir hataydı, bunu takip etmeliydik ve denetlemeliydik. Bu hatayı bir daha yapmayacağız” açıklamasında bulundu.

Gizlilik Tartışması Yaşadılar

Kongrede ifade verilirken Senatör Whip Durbin ve Zuckerberg arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Durbin, Facebook kurucusuna dün gece kaldığı otelin adını paylaşmasını rica etti. Zuckerberg ise gülerek söyleyemeyeceğini belirtti.

Bunun üzerine Senatör Durbin, ünlü girişimciye geçen hafta kimlere mesaj attığını sordu. Zuckerberg yeniden cevap vermekten kaçınınca Senatör “Sanırım her şey bundan ibaret, gizlilik hakkınız” dedi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.