Facebook yine veri sızıntısı ile gündeme geldi ve 120 milyon kullanıcısının veri sızıntısı ile bir skandala daha imza attı. İddiaya göre yeni keşfedilen bir test uygulaması milyonlarca kullanıcının verilerine ulaştı.

Facebook Yine Veri Sızıntısı

Facebook Yine Veri Sızıntısı Haberlerinin Merkezinde

Cambridge Analytica skandalı çok konuşulmuş, yankıları uzun süre devam etmişti. Facebook skandalın etkilerinden sıyrılmaya çalışırken başka skandallar da patlak vermeye başladı.

Tam sular durulmuştu ki, yeni bir skandal ortalığı karıştırdı. İddiaların odağında bu kez bir test uygulaması var.

Uygulamayı keşfeden güvenlik araştırmacısı Inti De Ceukelaire oldu. De Ceukelaire’in iddiasına göre uygulama yaklaşık bir yılı aşkın süredir veri hırsızlığına imza atıyor.

De Ceukelaire Medium’da kaleme aldığı makalesine göre, söz konusu uygulama kişisel bilgilerinden kullandığınız para birimine, en son gönderinizden kullandığınız cihazlara, profil bilgilerinizden arkadaşlarınızın fotoğraflarına kadar pek çok veriyi çalabiliyor.

Üstelik işin karanlık boyutu şu: Bu veri skandalı 2016 yılından beri devam ediyor.

Facebook Yine Veri Sızıntısı

Basit Görünen Testler Risk Barındırıyor

Sıradan bir Facebook kullanıcısının gün içinde defalarca karşılaştığı popüler testler ile elde edilen bu veriler NameTests.com sitesi tarafından toplanıyor. Bunun ardından iki ay civarı bir sürede de saklanıyor. Üstelik bu çalıntı verilere ulaşmak hiç de zor değil.

De Ceukelaire konuyla ilgili bir video hazırladı ve videoda sürece dair tüm detayları aktardı. Bu çalışması ile de Facebook’tan tam 4.000$ para ödülü kazandı.

Ancak bu ödül Facebook’ta masum görünen uygulamalara verdiğimiz izinleri bir kez daha mercek altına almamız gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı. Her ne kadar sıradan ve eğlenceli bir test gibi görünse de tüm bu içerikler hem bizim hem de arkadaş listemizdeki kişilerin veri güvenliğini riske atıyor.

Bakalım Facebook 120 milyon kullanıcıyı ilgilendiren bu skandalın ardından nasıl bir açıklama yapacak?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.